DONE

-0,4% je nyní roční deflace v Číně.
Zvláštní přírodní úkaz.

Petr Bartoň, 11. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 11. srpna a číslem pro dnešní den je -0,4%.

 

Asi jste nečekali, že u dnešní SníDaně bude řeč o něčem jiném než o inflaci. Tedy po včerejšku, kdy jsme se dozvěděli, že aktuální procentní roční míra růstu cen narostla z 4,1 za červen na 5,8 za červenec. Česká aktuální inflace tak ve skutečnosti vzrostla, zatímco média stále jela kafemlejnek o inflaci klesající z 9,7 na 8,8. Ale prosím nevypínejte, dnešní SníDaně bude ve skutečnosti zajímavá, slibuju! To moje pedantství, jak nebezpečně špatně čteme inflaci, když v ní stále reportujeme staré informace o loňské inflaci, to si nechávám na jiné texty. Takové trápení si po ránu nezasloužíte. Zvlášť když na chvíli přestalo pršet! Dnešní SníDaně nebude o inflaci české nýbrž čínské.

 

Tak pokud mě stále posloucháte, tak vězte, že v Číně začala teď v červenci deflace. A podle všeho ještě nějakou dobu potrvá. Deflace je přesný opak inflace. Tedy stav, kdy ceny klesají. Věci zlevňují. A teď v Číně věci zlevnily o číslo pro dnešní den, -0,4 % za rok. 

 

Jenom abychom docenili význam tohoto sdělení. Ceny byly nižší ne než v předchozím měsíci, ale než v předchozím roce. A to je skutečně velice vzácný úkaz. Snížit ceny za nějaký jeden měsíc, to se může stát i v lepších rodinách a ekonomikách. Vždyť i my v Česku jsme to zažili v dubnu, kdy ceny na konci dubna byly ve skutečnosti nižší než na konci března. Ale od té doby zase rostou. Jeden měsíční pokles cen nevykompenzuje růsty cen v ostatních měsících. Ale když jsou ceny nižší než před rokem, pak během toho roku musely ceny víckrát klesnout než stoupnout. A to je v moderním světě vskutku vzácné. 

 

Centrální banky, včetně té čínské, se deflací bojí jako čert kříže. Ostatně proto si stanovily inflační cíl na 2 % a ne na 0 %, jak by někdo naivně mohl vyčíst ze zákona o České národní bance, který jí ukládá pečovat o stabilitu cen. Ale podle světových centrálních bank stabilní ceny nejsou ty, které se nemění. Kdepak. To by bylo moc jednoduché, to by potom znamenalo, že jazyku zákona by mohl porozumět i běžný občan a nepotřeboval by k tomu výkladníky, kteří mu zákon vyloží. Možná vám to nápadně připomíná náboženské války v Evropě o to, jestli by i Boží zákon, tedy bible, měl být přeložen do lidštiny z hebrejštiny, řečtiny či aramejštiny. Ale nebojte, civilizace pokročila, a kvůli schopnosti vyložit si pojem „stabilita cen“ v běžném jazyce nikdo vojska nestaví. Tedy zatím. 

 

Podle centrálních bank jsou stabilní ceny ty, které stabilně rostou zhruba o 2 % ročně. Protože kdyby byl jejich růst zhruba na nule, tak by právě hrozily měsíce, kdy ceny klesají. A pak by, podle centrálních bank, docházelo k tomu armagedonu, že lidé by raději počkali s nákupem, aby ušetřili, až klesnou ceny. Jakože třeba vám dojde doma toaletní papír, ale vy ještě měsíc s jeho nákupem počkáte, protože za měsíc bude o pár halířů levnější. A to se vyplatí…

 

Takto odložené nákupy ochladí ekonomiku, a to ochlazení ještě více sníží nákupy, a už tu máme zásadní problém, kterému chce centrální banka předejít. Ale chápete opět správně. Pokud říkáme toto A o klesajících cenách, musíme říkat i to B o cenách rostoucích. Že totiž lidé ve strachu o ztrátu hodnoty svých korun své nákupy kvůli inflaci trochu urychlují. A tedy že se v jemně inflační ekonomice utrácí o trochu více, než by se utrácelo při stabilních cenách. 

 

Empirický výzkum, jak to je ve skutečnosti, je problematický v tom, že samotná mírná inflace neznamená, že věci zdražují relativně k příjmům. Naše příjmy rostou téměř vždy rychleji než ceny, takže věci reálně zlevňují i při nízké inflaci, tedy přepočítáno na naše příjmy. 

 

Čínská centrální banka má taky ze současné deflace děs. Zvlášť když by deflace pokračovala. Zatím ji lze vysvětlit hlavně obřím poklesem o čtvrtinu cen vepřového, které nahradilo ve zbohatlé Číně tradiční rýži chudých. Vepřové zlevnilo po zažehnání krize prasečího moru, a asi nehrozí, že by zlevňovalo tímto tempem dál.

 

Co ale hrozí je vysoká nezaměstnanost mezi mladými Číňany, pokračující pokles vývozu, a klesající ceny nemovitostí. To všechno omezuje v ekonomice poptávku, a když není, kdo by věci kupoval, tak obchodníci musejí s cenami dolů. A deflace může pokračovat. 

 

Ale netruchlete pro Čínu. Ona se zase zvetí, a zase vám bude posílat Alibabu a čtyřicet hraček. Truchlete spíš pro mladé Číňany, kteří se kvůli nezaměstnanosti nenaučí pracovat, a přitom na nich bude břímě zabezpečit prací dostatek jídla pro populační bombu stárnoucí populace, kterou vytvořila zhůvěřilá komunistická politika jednoho dítěte. Vzhledem k počtu Číňanů ale nebude čínský důchodce problém Číny. Bude to světový problém. 

 

Ale to bude až někdy. Vy si užijte páteček, a o víkendu oschněte na návrat dešťů příští týden.

 

Hezký den.  

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů