-20% padly akcie na obnovitelnou energii. Dotacím navzdory.

Petr Bartoň, 12. října 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 12. října a číslem pro dnešní den je -20 %.

 

O tolik za poslední dva měsíce padla hodnota akcií světových firem, které budují nové slunečníky větrníky a měsíčníky. Tedy zařízení vyrábějící elektřinu ze Slunce – ať už přímo z jeho paprsků, z jeho zahřívání atmosféry a tedy z větru, a nebo z jeho gravitační pomoci Měsíci při přílivových elektrárnách. Bohužel, u nás jsou tyto slapové jevy příliš slabé i na Slapech, ale ty zbývající dvoje elektrárny u nás chceme stavět taky. 

 

Tedy přesněji řečeno, ve stavbě těch fotovoltaických chceme pokračovat, ale výstavbu větrných elektráren chceme aspoň obnovit. Když už se za poslední roky neroztočil ani jeden nový větrník. To vše v superambiciózním vládním plánu z tohoto týdne, že za pouhých sedm let zpětinásobíme podíl obnovitelných zdrojů na naší elektřině. Zpětinásobení čehokoli za sedm let je samo o sobě téměř nemožné. To by nedokázal ani šampión šampiónů – česká 24% inflace na jaře loňského roku. Ta kdyby bývala trvala sedm let, tak by dokázala ceny nikoli zpětinásobit, ale jen ztřiapůlnásobit. 

 

A po dnešním čísle dvacetiprocentního propadu světových akcií firem budujících tyto elektrárny to bude ještě těžší. Index sta největších firem tohoto typu sice obsahuje aspoň nějakých 16 firem z EU, ale od nás samozřejmě ani jednu. Nemůžeme proto ale říct, že se nás jejich propad netýká, když u nás nestaví. 

 

V propadlém indexu totiž nejsou jen světoví stavěči, ale i světoví vyráběči. Tedy i z čínské a nečínské Asie, odkud ty komponenty dovážíme, zejména pro fotovoltaiku. Akcie čínských producentů se přitom propadly ještě o více než těch celkových 20 %. Pád akcií samozřejmě znamená těžší financování dalšího rozvoje tamních výrobních kapacit. A bez nich se ty požadované extra soláry pro Českou stachanovskou solární sedmiletku nevyrobí. (Všimněme si, že „stachanovská solární sedmiletka“ má zkratku SSSR. R jako ruina.)

 

Pojďme ale tomu propadu akcií přijít na kloub. Co je to za divnost, že akcie padají, zatímco vlády všech zemí světa, ano, i včetně Číny, do zelené energetiky cpou, a ještě budou cpát stále více peněz. A i soukromí investoři jsou s penězi nažhaveni, jen aby si pak mohli vykázat ve svém investičním portfoliu krásné svěží ozelenění. Kdo říká, že řeč investičních kalkulací je šedá?

 

Nechci vás nudit znovu nějakými „kecy v kleci o inflaci“, ale i tady do té divnosti otiskuje celosvětová inflace své prsty. Většina stavěčů založila své plány na zafixovaných budoucích cenách energie. Aby nesplakali nad výdělkem, kdyby v budoucnu měly tržní ceny spadnout. Ale světová inflace tyto budoucí fixy trochu znehodnotila, tak už se ne všechny pečlivě propočítané projekty vyplácejí.

 

A pak tady máme inflační vliv na úrokové sazby. Ty naopak významně prodražují samotnou výstavbu zelených věcí. Zvlášť v zemích s dlouhou papírovačkou, jako třeba u nás. Když vám výnosy klesají a náklady rostou, pak je nějaký dokonce i 30% pád akcií evropských firem zelené energie vlastně zatím ještě milosrdný. Realitu lze jen těžko přebít dotacemi.

 

Částečně si za ten propad zelených akcií a ztížení zelených investic ale můžou samy světové vlády, zejména v Americe a v Evropě. Ten boom, který svými dotacemi vybudovaly, znamená obrovský nápor na celou cestu proti výrobnímu proudu: od evropských a amerických instalací přes asijskou výrobu až do afrických dolů na potřebné suroviny. (A Austrálie s Oceánií, vy se nesmějte, to vaše zdražování plynu taky zdražuje výrobu zelených komponent.)

 

Někdo by mohl říct, že to není problém zelených energií, ale celkového energetického sektoru. Ale neměl by pravdu. S&P má vedle našeho dnešního indexu zelené energie také index akcií špinavé energie. A ten namísto poklesu o 20 % naopak vzrostl o 6 %.

 

A tak je to celé vlastně jenom opakování úplných základů ekonomie: Ceny reagují. Když něco naplánujete za slunečného dne nízkých cen slunečníků a nízkých cen peněz, vítr horečné výstavby přinese bouři zdražování slunečníků a zdražování peněz. A sebelepší plány jaksi zvlhnou. A nebude to jen slzami investorů, od kterých čekáte, že ty plány naplní. 

 

Tak - vám ať se dnes slzy vyhnou, leda štěstím něco zvlhnou.

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.