-48 % klesl předpovídaný hospodářský růst

Petr Bartoň, 6. listopadu 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 6. listopadu a číslem pro dnešní den je -48 %.

 

Vítejte v období mezipredikčním. Jsme teď v mnoha směrech „mezi nějakými milníky“. V Americe jsou teď mezi slavením posmrtného života v Halloweenu a slavením života usmrcených krocanů v Díkůvzdání. Tady v Evropě krocany přeskočíme a jsme rovnou v mezidobí mezi Dušičkami a Vánoci. V Česku se koncem týdne tedy ještě trochu posnažíme překroutit krocana na husu, snad jako takový poloviční krok k aklimatizaci na vodní živel a tím i na pozdějšího kapra. V posledních letech zvýrazněný gastronomický kult jezdce na bílém koni tak snad aspoň trochu v supermarketech oddaluje (a tím pádem zkracuje) období, kdy alter ego Standy Hložka hraje Glórijá ze všech reproduktorů. Ti, co nevěří ani na zlé duchy ani na Svatého ducha, mají teď období přemítání v mezidobí, jestli je pro republiku důležitější slavit 28. říjen nebo 17. listopad. 

 

A pro ekonomy teď začalo období přemítání v mezidobí, jestli víc věřit ekonomickým predikcím ministerstva daní nebo ministerstva peněz. Obě instituce podle svého vlastního odhadu ekonomiky příštího roku úředně stanovují dvě nejdůležitější sazby v ekonomice. Ta první daňovou, ta druhá úrokovou. A teď jsme několik dnů v mezidobí mezi vyhlášeními, jak obě ministerstva příští rok vidí. Ministerstvo financí svému vidění říká Predikce, a v posledních letech ji zveřejňovala 9. listopadu. Tak snad ke konci tohoto týdne. Česká národní banka svému vidění říká Prognóza, a už od konce minulého týdne ji známe. Oproti předchozí predikci ze srpna nyní Banka predikuje na příští rok hospodářský růst menší o – číslo pro dnešní den – 48 %.

 

HDP se tak příští rok má zvýšit o 1,2 % namísto ještě v srpnu očekávaná 2,3 %. A pro letošní rok Prognóza počítá se smrsknutím o 0,4 %, zatímco letní prognóza ještě počítala s růstem, byť nepatrným o 0,1 %. Zejména ten odhad letošního roku už byl nejvyšší čas snížit poté, co v letošních kvartálech zatím meziroční smrskávání postupovalo -0,5, -0,6 a -0,7 %, jak jsme si u SníDaně řekli minulý týden. Pokud to opravdu nakonec bude jen -0,4 %, bude to tak znamenat celkem úspěch vzhledem k dosavadním číslům, a vlastně obrácení trendu již v posledních měsících roku. 

 

Bohužel, není jasné, nakolik je optimismus na místě. O své prognóze Banka říká, že je založena na datech dostupných k 20.říjnu, „až na dílčí výjimky“. Data o HDP v posledním kvartále lze pro predikci příštího kvartálu těžko považovat za takovéto „dílčí výjimky“. Musíme tak vyvodit, že prognóza z 20. října ještě plně nezapočítává to pesimistické první oznámení Statistického úřadu o 3. kvartále, které vyšlo téměř o 2 týdny později. Byť samozřejmě spoustu dílčích údajů z letních měsíců měly k dispozici průběžně jak Staťák, tak Banka. 

 

Máme tedy této prognóze Banky věřit? Je aspoň lepší než predikce z Ministerstva? Srovnávání úspěšnosti predikcí není něco, co bychom mohli rychle uklohnit takhle ke SníDani. Obě hlavní predikce sice vycházejí 4x do roka, ale v datu vydání se liší. A úspěšnost predikce lze úspěšně hodnotit právě jen podle toho, z jakých dat vycházejí. A to i když bychom předpokládali, že obě státní instituce od sebe navzájem neopisují, a že tedy nadcházející ministerská Predikce nebude nijak ovlivněna tím, jak minulý týden vyšla bankovní Prognóza. 

 

Banka ale jednou do roka své Prognózy vyhodnocuje. Poslední je k dispozici logicky o prognózách z roku 2021 dělaných o tom, jak nakonec dopadne ten samý rok a rok následující, tedy 2022. Banka se srovnává s 13 dalšími predikcemi 5 zahraničních a 8 domácích institucí, z nichž je Ministerstvo financí jen jednou. V odhadu téměř všeho je centrální banka nejlepší, a tedy nutně i lepší než ministerská Predikce. Ať už jde o inflaci, mzdovou úroveň, nebo o odhad HDP na následující rok.

 

Je tu jediná výjimka, ve které byla Banka naopak nejhorším odhadovatelem. A to je odhad HDP na současný rok. Ten Banka podstřelovala, a svoje vychýlení od správného odhadu dokonce zvýšila právě v té poslední, podzimní predikci, která má paradoxně vždy k dispozici nejvíce už hotových dat o odhadovaném roce.  

 

Pokud by to tak bylo i letos, máme naději, že se nakonec poslední bankovní Prognóza roku sekne i letos, a letošní smrsknutí tak nakonec bude o něco menší než o těch nyní prognózovaných -0,4 %. Byť, že bychom se stačili v posledním kvartále vyškrábat aspoň na nulu, to můžeme v podstatě vyloučit. Ono i takové zlepšení na -0,2 z posledního -0,7 by byl celkem úspěch. 

 

Ale je tu i možnost, že se z toho vychýlení na poslední chvíli před 2 roky Banka poučila, a tehdejší chybu už započítala do letošního odhadu. Pak by ten mírný optimismus -0,4 % pro letošek byl snad opodstatněný. Za pár dní uvidíme, jak to vyšlo ministerské Predikci. Jestli i ona sníží odhad růstu příštího roku téměř o polovinu, a jestli tak strhne přestřelku o realističnosti odhadu výběru berní do státního rozpočtu na příští rok. Ten však byl již v prvním čtení v Parlamentu zafixován. 

 

Vy se ale dnes příliš nefixujte, a v odhadech čehokoli radši nefixlujte. Doba je i v datech rozbouřenější než bývala, ale i to je jen takové – mezidobí...

 

Ať vám vyjde na hodnotách setrvání 
I uprostřed ekonomů smrskávání.

 

Hezký den.

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.