DONE

1093 Kč měsíčně bychom každý měli doplatit,
aby bylo na důchody.

Petr Bartoň, 21. července 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 21. července a číslem pro dnešní den je 1093. 

 

Tolik korun bychom měli každý začít odvádět státu navíc, aby bylo na důchody. 1 093 Kč. Ale ne za rok. Každý měsíc. A ke všemu ještě – co že hospody, ale ani stát nebere karty…

 

Starobní důchody se rozjely natolik, že v systému důchodového pojištění chybějí peníze. To je celkem běžná záležitost, a neděsme naše starší čtenáře hned takto po ránu: to neznamená, že se přestanou vyplácet důchody. Peníze na ně stát nějak upytlíkuje z jiných částí státního rozpočtu. 

 

Zatím to upytlíkovávání bylo v rámci tolerovatelných mezí. Včera stát zveřejnil důchodový účet k pololetí. Loni touto dobou chybělo v důchodovém systému 10 miliard. Kumulativně od začátku roku. Letos to bylo více než 10 miliard – a to jen za červen... To celkem výmluvně ukazuje, jak utržený ze řetězu důchodový systém je. A jak náhle. 

 

A vůbec to není tím, že se za covidu o něco snížila daň z našich příjmů. Důchodový systém živí především úplně jiná daň, kterou raději ani daní nenazýváme, a ve slušné společnosti jí raději eufemisticky říkáme „sociální pojištění“. A pojištění – to přeci zní hrdě!

 

Ono totiž, kdyby se profláklo, že je to ve skutečnosti naše největší daň, a do rozpočtu skrze ni přitéká 49 % všech daňových příjmů, zdaleka nejvíc ze všech zemí na této planetě – to by si potom teprv lidi uvědomili, jak moc nemocné naše důchody jsou. Vybíráme na ně nejvíc, a přesto to ani trochu nestačí.

 

Ale miliardy sem, miliardy tam. Jako malej Jarda. K nim jsme už dávno otupěli a nic si pod nimi nepředstavíme. Co jiného bychom mohli mít za těch chybějících víc než 10 miliard? Jen za jediný měsíc v důchodovém systému chybí tolik peněz, kolik vyplatíme všem chudákům postiženým lidem.

 

Ale ne za měsíc. Za dva a půl roku. Už je jasnější, v jak moc velkém problému jsme? Postižení přitom dopředu nemohli vědět, že budou postižení. Své stárnutí však pozorujeme celý život. Někteří prý zrovna teď takhle po ránu při vstávání z postele… 

 

Tak si to představme jinak. Vraťme ty miliardy zpátky na zem. – A teď si asi někteří z vás myslí, že ví přesně, kam mířím. 10 miliard korun, nás je deset milionů, aha, to je těch tisíc korun na člověka, které spočítal jako číslo pro dnešní den… Ale tak jednoduché to není, to by nebyla dobrá práce s daty, o kterou se tady snažíme když SníDani smažíme.

 

Ony se totiž ty chybějící peníze z měsíce na měsíc dost liší. Tedy, všechny jsou několikanásobně vyšší než loni, to ano, ale chybí nám vždycky jinak. Třeba v květnu chyběly miliardy “jenom” dvě. Kdybychom vše posuzovali jen podle posledního měsíce, tak bychom se dopustili stejné chyby, jako když jsme před měsícem bili na poplach, že už ke květnu celý státní rozpočet zdánlivě vypotřeboval celý schodek určený na celý rok. 

 

Vše musíme přepočítat na víc měsíců. Od začátku roku chybí na důchody 40 miliard. Teď k pololetí. To je čtyřikrát více než loňských 10 miliard za stejné období. Když si to zprůměrujeme na měsíce, vychází nám letos 6,7 miliard. To je férově to, kolik nám chybí na důchody.

 

A teď: Ano, v Česku žije přes deset milionů lidí. Ale od novorozeňat nečekáme velkou schopnost přispívat na důchody. A aby si důchody platili důchodci sami – no, jsou země, kde se důchody normálně zdaňují jako osobní příjem. Ale asi chápeme, že o to tam pak ty důchody musejí být vyšší a záleží zase jen čistém příjmu.

 

Proto se mezinárodně považuje za generaci, která musí uživit mladistvé i stařistvé, věk od 20 do 64. Takových lidí u nás dnes žije 6 150 885. Ti by měli letos nějak zaplatit těch 6,7 miliardy měsíčně. Tedy na každého právě těch 1 093 Kč. Za dnešek to dělá prosím pěkně 36 korun. Připravte si drobné.

 

A v druhém pololetí to bude ještě horší. Celkový státní rozpočet v něm čekají alespoň mimořádné příjmy. Důchodový účet čekají mimořádné výdaje na další valorizaci.

 

Jak říkám, na důchody bude i bez dnešní tisícovky. Jen se bude brát v rozpočtu z jiných věcí. Ze stavby dálnic. Z mateřských školek a nemocnic. A ano, i z dotace na míchání ořechů do masných výrobků. Což je možná nakonec dobrá zpráva. 

 

Hezký den. 

(A propos, jen za dobu četby této SníDaně to dělá 25 haléřů.)

 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů