Krásné ráno. Dnes je 9. srpna a číslem pro dnešní den je 1,2.
1,2 prasete teď v Česku chybí na jednu krávu, v porovnání s loňskem. V červnu tak vůbec poprvé chybělo celé prase.
Včera Český statistický úřad potvrdil, že Češi přestávají jíst vepřové (to není tak překvapivé), a jedí místo toho více hovězího (to překvapivé je). Obecně totiž výroba a spotřeba masa spíše klesá, tak růst některého druhu masa je skutečně zajímavý. A nebojte se o své soukromí. Tentokrát vaši spotřebu statistici neberou podle vašich účtenek v obchodech a v restauracích, buďte klidní. Dopočítává to z dat o živočišné výrobě, ke kterým včera jen novou aktualizaci vyrobil. Zcela živočišně.
Pokles výroby vepřového masa je dlouhodobý, byť v posledních letech byl o něco mírnější. Včerejší data potvrdila další pokles ve 2. čtvrtletí roku. Česká výroba klesla za rok o necelých 7 %. Za čtvrtletí se v Česku vyrobilo necelých pět kilo jateční hmotnosti prasat na obyvatele. To je pět deka na osobu a den. „Jakto?“, slyším vás, „to přece na ta vepřa-knedla-zela nemůže stačit!”
Velice správně, nestačí. My jsme sice započítali dovozy prasátek, ale živých. Ne mrtvých. Většinu našeho zkonzumovaného vepřového totiž dovážíme. Možná si někteří vzpomene na zábavné video někdejšího ministra zemědělství o tom, kdo zabil 2 miliony českých prasat. Pro pobavení stačí do googlu zadat „prasata Fuksa“. Jo, a zabila je zahraniční konkurence. Na jaře jsme dovezli 62 % vepřového. Když je dopočítáme, tak už spotřeba v Česku vychází na 11 deka na osobu a den. A to k tomu musíme ještě připočíst dojídání části zimní produkce, protože zimní porážky jsou vždy vyšší, a spotřeba nižší. Minimálně na Štědrý den.
U hovězího byl doposud podobný trend, tedy s tím, že čísla jsou zhruba jen čtvrtinová oproti vepřovému. Česká výroba ale ve 2. čtvrtletí stoupla oproti loňsku o 4 %. A to je právě to zajímavé. Teď mi zas namítnete, že jedna kráva jaro nedělá, a že jedno čtvrtletí je málo na nějaký trend. Ale ono to není jedno čtvrtletí. V předchozích čtvrtletích byly dlouhou dobu tradiční poklesy české výroby hovězího vždy o jednotky procent. Každé čtvrtletí. Ale pak už v 1. čtvrtletí letoška se to bez varování náhle zastavilo, a dokonce již trochu obrátilo v růst o 0,1 %. Zatím tedy můžeme říct, že rok 2023 je rokem české krávy.
Jistě, je samozřejmě smutné, že je to rokem mrtvé české krávy. Živočišná výroba je jen eufemismus pro zabíjení krav. Podobný, jako samotný výraz „hovězí“. Jíme hovězí, ne krávy, jenom abychom si nepřipomínali ty kravičky, co známe strakaté z českých polí a fialové z letních alpských luk. Ale vzdejme aspoň statisticky čest mrtvým tím, že je teď přepočítáme po jednotlivcích, ne po tunách. Krávy a prasata nechť jsou individua. (Přičemž opačná implikace neplatí. Pokud budete mít tu smůlu a dnes narazíte na nějaké individuum, neříkejte hned, že je kráva nebo prase.)
Tedy na individua zesnuly v první polovině roku 112,172 krávy. A 1,081,794 prasata. To je o 5 % méně prasat než loni, ale o 2 % více krav! Zatímco loni na jednu krávu připadalo 10,3 prasat, letos už je to jen 9,6! Krav přibylo a prasat ubylo. Oproti loňsku letos chybí 0,7 prasete na jednu krávu. A to jsou přitom průměry za půl roku. I po jednotlivých měsících letos vidíme stále více chybějících prasat. Ještě na začátku roku to byla jen půlka prasete. V květnu už třičtvrtě prasete. A v červnu – číslo pro dnešní den – 1,2 prasete.
Proč Češi letos jedí více hovězího, nevíme. Možná je to částečně dáno tím, že hovězí podle dat zdražilo o něco méně než vepřové. Ale kdyby Češi jedli hovězí jen namísto vepřového, tak by vepřového muselo ubýt víc než obvykle. A ono ne tak úplně. Takže je to možná tím, že jsme začali více jezdit na stylový kurz jezení vařených krav k Plachuttovi do Vídně.
Jestli vařené krávy jíme na uctění Franty Pepy Jedničky, jako jedí Tafelspitz Rakušané, to také Statistický úřad neví. Ale pokud jste to zrovna vy, kdo způsobil svým apetitem celostátní zvýšení spotřeby hovězího, mohu jen zopakovat to, co včera: Jen tak dál. Nenechte prchlivost cloumat svým apetýtem. Kdo by vám chtěl určovat, co máte jíst, je prase. A jen kráva by si myslela, že uspěje.
Hezký den.