DONE

13 000 méně nezaměstnaných
má Německo kvůli Ukrajincům

Petr Bartoň, 2. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 2. srpna a číslem pro dnešní den je 13 000.

 

O tolik nezaměstnaných má nyní Německo méně než loni proto, že přijalo uprchlíky z Ukrajiny. Ano. V Německu je nyní méně nezaměstnaných celkem, i po započítání všech Ukrajinců. Je to celkem fascinující zpráva, jejíž význam snad doceníme, když si to trochu vysvětlíme. 

 

Německá ekonomika je nyní podobná té naší v tom, že taky neroste. Ale liší se od nás tím, že v ní ta hospodářská recese generuje i nezaměstnané. V květnu o 11 tisíc víc než loni, v červnu už o 30 tisíc, a podobné se čekalo dál. 

 

A pak včera oznámil německý statistický úřad, že letos v červenci bylo nezaměstnaných o 4 tisíce méně než loni. Vzhledem k hospodářské situaci možná překvapující, ale ne udivující. Udivující byla spíše příčina. Za to, že počet nezaměstnaných nestoupl nýbrž klesl, mohou do Německa utečení Ukrajinci. Kdybychom je nezapočítali, tak by skutečně počet nezaměstnaných v červenci vzrostl. O 7 tisíc. Celkový rozdíl 13 tisíc zaměstnaných navíc jde čistě na vrub Ukrajincům a je právem číslem pro dnešní den. 

 

Abychom ocenili tu sílu. Že po započítání Ukrajinců klesla míra nezaměstnanosti z 5,7 na 5,6 %, to není divnost. Stačí, aby si v průměru Ukrajinci nalézali práci lépe než zbytek Německa, a už se jejich přítomností sníží celkové procento. Podle dat byl z Ukrajiny každý osmý člověk, který si v Německu v červenci našel práci. Pokud jste normální a nevěříte jako nějaký blbec, že každý osmý Němec je dneska Ukrajinec, možná už tušíte, jak Ukrajinci snižují procento nezaměstnaných.

 

Nebo jinak: Představte si, že máte 1000 Němců a každý desátý je nezaměstnaný. Míra nezaměstnanosti je 10 %. Pak k tisíci Němců přidejte sto Ukrajinců, ale u nich je nezaměstnanost poloviční, pětiprocentní. Ne každý desátý nýbrž každý dvacátý. Tedy z té stovky Ukrajinců je pět nezaměstnaných. Pak vám započítáním Ukrajinců klesne německá nezaměstnanost z 10 na 9,5 %. Prostě 105 nezaměstnaných z 1100 lidí. Ale celkový počet nezaměstnaných se tady započítáním Ukrajinců logicky zvýšil, ze 100 na 105. Těch pět nezaměstnaných Ukrajinců prostě neututláte…

 

Tak jaktože najednou v Německu po započítání Ukrajinců kleslo nejen procento nezaměstnaných, což není divnost, ale i celkový počet nezaměstnaných? To už divnost je. Těch vysvětlení bude více, ale jedno je zjevné. Jakýkoli připrchlík do ekonomiky není automaticky sociální problém, zejména když mu dovolíme pracovat. Protože připrchlík logicky v Německu i spotřebovává, a zvyšuje poptávku. Více se vyrobí, a na tu extra výrobu je potřeba zaměstnat více lidí. 

 

A pak už stačí, aby ta extra spotřeba Ukrajinců nebyla jen na německé preclíky, kterých mohou němečtí roboti vyrobit víc i bez zvýšení německé zaměstnanosti. Když budou Ukrajinci trochu víc spotřebovávat věci, na které ještě Německo roboty nemá, jako třeba na varenyky nebo extra učení dětí, tak tu máme rozluštění záhady.

 

Ukrajinci zvedli v Německu výrobu o tolik, že ji nedokáží sami uvyrobit ani svou nižší nezaměstnaností, a tak do zaměstnanosti tahají i nezaměstnané Němce. Celkový počet německých nezaměstnaných tak může klesnout. Tedy za mě - zaměstnanost zaměřena.

 

Jasně nám to také vyvrací jeden z největších mýtů o práci: že noví příchozí nám ji berou. To leda že by nejedli, nepili, neoblékali se a nebavili. Ale práce nefunguje tak, že jí je neměnné množství, které musíme nějak rozdělit mezi prácechtivé.

 

Na druhou stranu, nepodléhejme představě, že je pro všechny Ukrajince snadné uživit se v nové zemi. Sice jich hodně v daném měsíci získává práci, ale zároveň jich hodně práci ztrácí. Takový je, žel, nejistý život v neformálním sektoru. Ukrajinské rodiny v cizině tak trpí na krátkodobé výpadky příjmů mnohem víc než domorodci. Měsíc dva, než si zase něco najdou. Že by na ty výpadky ale takto rychle dokázala reagovat státní pomoc – to si snad nemyslí nikdo.

 

Ano, jsou tu neziskovky, ale ty by měly napravovat spíše případy trvalejší nouze. Typická ukrajinská rodina řeší jen mezidobí – z dnešních dat víme, že si práci zase brzy najde. Snadněji než nezaměstnaný domorodec. V tom se od Německa nelišíme. A právě s případy takových pracantů dočasně bez práce dokáže pracovat i trh. Navzdory mýtům on není nutně asociální.

 

Ale já už jsem vás tu asociálně zadržel až dost. Nepromrhejte itinerář dnešního dne, ale díky, že jste si v něm našli čas na SníDani.

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů