1,4% zdražily včera nákupy v Polsku. Ale ne pro Čechy. 

Petr Bartoň, 5. října 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 5. října a číslem pro dnešní den je 1,4 %.

 

Včera skokově zdražily polské nákupy. Právě o 1,4 %. Tedy aspoň pro ty, kdo tam nakupují za dolary. Během pár chvil. V eurech (třeba pro Slováky) zdražilo včera Polsko o něco méně než o 1 %. Ale pro nás v Česku Polsko nezdražilo. Naopak, zase o pár desetinek procenta zlevnilo. Vítejte na horské dráze zvané směnné kurzy. 

 

To, co se včera po poledni ve Varšavě událo, byla určitá divnost. Divnost v předvolební divné době nebyla to, že polská centrální banka zase snížila úrokové sazby, ačkoli má inflaci vyšší než my a sazby nižší než my. Divnost bylo, že je snížila jen o čtvrt procentního bodu. Trh evidentně počítal s ještě větším populismem, a tedy alespoň s půlbodovým snížením. Proto to bylo pro něj překvapení. Menší divnost polských sazeb byla vlastně sama o sobě divná, a tak polský zlotý posílil. Vůči dolaru o číslo pro dnešní den, 1,4 %. Protože se ale včera koruna pohnula vůči hlavním světovým měnám podobně, vůči polskému zlotému se nakonec v podstatě nepohnula. Naopak, pokud něco, tak po včerejšku jsou slavné polské nákupy za koruny o zhruba dvě desetinky procenta levnější. 

 

Co způsobuje jednotlivé denní pohyby kurzu, je vždy těžké odhadovat. Můžeme si ale zaspekulovat, proč že se koruna pohnula spolu se zlotým, a tak vzájemně zůstaly zhruba nastejno. Pokud je teď polská centrální banka trochu silnější v odolávání vůči tlaku současné vlády, aby před volbami ještě více zlevnila Polákům úvěry, tak to světu může signalizovat, že i sousední, česká centrální banka může být silnější v odhodlání udržet svoje vysoké sazby déle. Hra o hodnotu měny je dnes v podstatě znovu hra o to, kdo lépe odhadne rozhodnutí centrální banky o úrocích. Za posledních zhruba 10 let před Covidem jsme tomu odvykli. Nemělo cenu spekulovat na pohyby něčeho, co bylo dlouhodobě mrtvé – tedy úroky na nule. Ale jsme zpátky ve světě kladných úroků, a podle všeho v něm zase léta zůstaneme. I když nebudou tak vysoké jako dnes. 

 

Tu provázanost s polským zlotým jsme ostatně krásně viděli před měsícem, kdy polská centrální banka překvapila trh předvolebním snížením úroků ne o jeden ale rovnou o tři stupínky. A oslabil tím nejen zlotý, ale trochu i koruna. Ta ale méně, tak tehdy během několika minut stejně zlevnily polské nákupy pro Čechy aspoň o 2,5 %. A tato sleva skrze kurz trvá dodnes. 

 

A přidává se k ostatním umělým politickým předvolebním slevám. Na potravinách bude polská vláda až do voleb držet nulovou daň z přidané hodnoty. (Byť tedy ta se na polské nákupní turistice z Česka podílí jen trochu: Poláci měli už před tím nejnižší zdanění potravin v Evropě, tak už nebylo moc kam klesat. My ho máme nejvyšší, a při tom zůstane i po plánovaném snížení DPH z 15 na 12 %.)

 

V posledním týdnech se však nejvíce hovořilo o předvolebních slevách na polský benzín a naftu. Je tam teď mnohdy o více než 20 % levnější proti Česku. A to už nevysvětlíme ani kurzem centrální banky, ani nižší spotřební daní. Tu mají Poláci sice také jednu z nejmenších v Unii, ale aspoň v ní se nějak radikálně od Poláků nelišíme. Pohonné daně daníme na Unii podprůměrně. I po nedávném návratu naftové daně směrem k předcovidovým úrovním. 

 

Kdepak. U polského benzínu a nafty už nejde o populismus nepřímý skrze nějaké daně, nýbrž populismus přímý. Polská Ema má maso a Orlen. My máme mísu a ČEZ. Ó my se máme! Polský stát je dominantním vlastníkem Orlenu tak jako český ČEZu, a tak mu teď mohl přikázat prodávat benzín a naftu pod cenou. Což je obzvlášť divné když teď ropa zdražuje, a pro Poláky zdražuje ještě víc, když jim předvolebně oslabil zlotý. 

 

Ta předvolební sleva na státní benzín je teď už tak veliká, že není vůbec jasné, jestli ji budou schopni udržet až do voleb za 10 dní. Soukromí pumpaři si v Polsku nemohou dovolit prodávat pod cenou, tak tolik neprodají, a o tolik více musí uvyrobit a uprodat Orlen. A i tomu prý již dochází výrobní kapacita a zásoby. Zvlášť když teď musí vyrábět i pro české řidiče. V polském pohraničí už mnoho benzínek zelo prázdnotou. A aby nebyla zlá krev, že polská vláda dotuje cizince z Česka, udělal Orlen o víkendu jakési frontové předpolí i na naší straně hranice a prodával tam za polské ceny, abychom nepřekračovali hranici. Z Česka už ty fotky front u benzínek aspoň tolik nedráždily polská média. 

 

Tak či tak, kdokoli jede dnes do Polska na nákupy čehokoli, jede si tam pro dotace od budoucích polských daňových poplatníků, kteří to budou muset zaplatit. Už to není jen o mase a Orlenu, skrze směnný kurz to už je o všem. Z toho pohledu bylo české předvolební uplácení udržitelnější. Český daňový poplatník bude muset doplácet jen na české důchody, ne na nákupy cizinců.

 

Tak pokud máte dnes k snídani zakoupenou Szarlotku nebo Sernik, poděkujte i podatniku polskiemu.

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů