DONE

15% globální minimální daň
má dnes přijít do Česka

Petr Bartoň, 16. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 16. srpna a číslem pro dnešní den je 15 %.

 

Vláda dnes projedná zákon, podle kterého kdyby nějaká firma na českém trhu náhodou zaplatila méně než 15 % daně z příjmů, i Česko ji alespoň na tuto úroveň dodaní. 

 

Nevím, co máte dnes v práci na plánu vy. Třeba se budete horečně pokoušet obnovit komunikaci  s obchodními partnery či kolegy ve zbytku Evropy, kde se včera téměř všude slavilo Nanebevzetí panny Marie a nebylo se v práci.

 

Panna Marie je v katolictví symbolem spravedlnosti. A tak je snad spravedlivé, že i česká vláda se, jakoby na její oslavu, bude dnes taky zabývat spravedlností. A to spravedlností daní. Některé země si  dnes totiž dovolují chtít po firmách na daních méně, než jiné, a to je přeci nespravedlnost. A to i v momentě, kdy jiní naopak zase tvrdí, že vůbec samotné zdanění firem je nespravedlivé, protože ve všech případech jde vlastně o daň z již jinak daněných příjmů. 

 

Stejně tak jako stát nemá své vlastní zdroje, jenom to, co zdaní od svých daňových poplatníků, tak i firma v podstatě nemá své vlastní zdanitelné příjmy než ty, které buď získá obchodem – který je již zdaněn, nebo které jsou nakonec příjmem nějaké skutečné fyzické osoby – která je zase zdaněna. Je to tak trochu jako by stát zdanil váš příjem dvakrát, jednou když vám zaměstnavatel pošle plat do vaší banky, a podruhé když si pro peníze jdete do bankomatu. Jakoby nestačilo, že při jejich utracení vás znovu stát zdaní na DPH. 

 

Ale tady nemusíme být tolik radikální v našich výrocích o nespravedlnosti samotné daně na firmy. Prostě vezmeme ve SníDani za dané, že státy daní všechno, co se hýbe. A dotují pak to, co mají pocit, že se hýbe moc pomalu. Jde o tu míru zdanění a její spravedlnost. 

 

Abychom totiž pochopili význam dnešního dne: Dnes není jen tak nějaký všední den, kdy stát zase jenom něco šteluje v daňovém systému a my u toho zíváme. Dneškem překračujeme práh snad největších globálních změn v systému zdanění za posledních sto, stopadesát let. V SníDani máme prostor jenom na základní osvětlení velikosti té změny, a bohužel se k ní budeme muset občas vrátit v budoucnu. I bez Panny Marie. 

 

Doposud totiž firmy zdaňovaly své příjmy tam, kde bydlí. Jako my, smrtelníci. My taky daníme své příjmy v Česku, protože zde bydlíme. Ale dneškem do toho v Česku vstoupí dvoje globální dodanění. Ano, je to srandovně znějící slovíčko, takové dodanění, ale zvykejme si. Dodanění nebude Dodo alias Blboun nejapný. Dodanění nevyhyne a my se mu nevyhneme. A jeho japilost tak budeme zkoumat ještě víckrát. 

 

Na papíře to nejapně nevypadá. Dvoje dodanění mají ve dvou pilířích napravit dvoje nespravedlnosti. Firmy dnes dělají více byznysu v zahraničí, a tamní státy by chtěly jejich příjem taky zdanit. Takže, ach-tak-poeticky nazvanou „Sumu A“ budou firmy platit cizím státům podle toho, odkud jsou jejich zákazníci. Ano, už se připravují obří definice, co je zahraniční zákazník, a bude to samozřejmě delší než Bible. Opět zdravíme Pannu Marii. Bude k tomu vydán také zjednodušující dovětek o „Sumě B“, kterou vám cizí státy naúčtují čistě za v cizině prováděný marketing.

 

To bychom měli nespravedlnost co do místa, kde daníte. Pak se ale státy ještě podívaly a řekly si, že i v samotné výši zdanění je nespravedlnost, když některé státy zdaňují víc a některé míň. Tak se na těch nejvýkonnějších počítačích světa rozjely složité optimalizační výpočty, co je spravedlivá sazba daně z příjmů právnických osob. Pak se někdo podíval z okna a řekl „15 %”. Číslo pro dnešní den. Kdo platí míň, bude dodaněn.

 

Chcete vědět, jestli se nové zdanění bude týkat i vaší firmy? Můžete si to hned zkontrolovat pohledem do posledních 4 výročních zpráv. Pokud alespoň ve dvou z nich najdete konsolidovaný výnos vyšší než 750 milionů eur, jste v tom. 

 

Do českých rozpočtů by to podle odhadů mohlo přinést zhruba 5 miliard ročně. Připomínám – z chronického manka 300 miliard. A pokud stát skutečně zvýší českou firemní daň z 19 na 21 %, jak plánuje, pak to přinese jen kolem 2 miliard. Bude totiž méně firem, které z příjmů z českého zákazníka celkově odvedou míň než těch minimálních 15 %. Přesněji to je těžké odhadnout, protože ani samotná mezinárodní Bible definic nebyla ještě dopsána. 

 

Bude to ještě na dlouho, tak si dnešek ještě můžete užívat. Ale vězte, že až si to státy natrénují na velkých firmách, má se systém rozšířit i na menší firmy. Aby i ony si užily mariánské Nanebevzetí, do nebe spravedlivých daní. 

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů