2 % růstu lze ekonomice přidat randěním. (A tu českou tak k růstu vrátit.)

Petr Bartoň, 1. listopadu 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 1. listopadu a číslem pro dnešní den je 2.

 

Jsme přesně na opačné straně 1. máje. Tedy z pohledu kalendáře celého roku. A z pohledu jednoho celého dne jsme právě teď, v brzkém ránu, přesně na opačné straně toho, kdy „Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas.“ Tedy doufám, že když už ne hned teď v nějakém spontánním ranním rande, tak aspoň dnes večer že vezmete na rande svého milovaného / svou milovanou. I když už jste s nimi byli na rande třeba stokrát, můžete znovu, ostošest. A pokud to bude vaše první, o to líp. Nemůže být nic krásnějšího. A vězte, že i když by vám to nakonec mělo nevyjít, podpoříte tím aspoň naši skomírající ekonomiku.

 

Namísto současného smrskávání se ročním tempem 1,2 % za poslední kvartál, podle včera zveřejněných dat, by totiž vyšším randěním mohla místo smrskávání růst o 0,8 %. To jsou celé dvě procenta rozdílu ve velikosti ekonomiky. No není to krásné? Na rande jste dva, procentní body hospodářského růstu jsou taky dva… Tak si každý z vás na tom rande může ukousnout svorně jedno procento z hejkala smrskávající se české ekonomiky. Dvojka je tak nejen číslem pro dnešní den. Dvojka je přímo číslem pro život a jeho obnovu! – Aspoň obnovu života české ekonomiky, který jí tím randěním vdechnete, i když už by vám z toho randění nakonec nestačil dech na vdechnutí života do skutečného drobného člověka.

 

Všechny tyto teoretické výpočty mají samozřejmě základ v reálných datech. Zatímco my v Česku doufáme, že by mohla naše ekonomika zase jednou po čase konečně taky trochu růst (no a po včerejšku zase ne!), tak na opačné straně Velké louže mají opačné problémy. Z bláta do louže. Po minulém týdnu zase ne. Už už v podstatě doufali, že by americká ekonomika mohla trochu zvolnit, aby vytěsnila inflaci, kterou tam teď mají vyšší než my. Ano, je to trochu jako když se syfilis dříve léčil tím, že pacienta schválně nakazíte malárií, aby horečnou horečkou malárie v pacientovi ten syfilis zabila. Ale takto tupě bohužel má fungovat monetární politika: zchlazením celého hospodářství vytěsnit inflační horečku.

 

Ale místo zchlazení přišlo zvýšení amerického růstu na 4,9 %, jak jsme si řekli u páteční SníDaně. Co jsme si ale neřekli je, že téměř polovina z toho letního růstu byla z velké části z randění. Randí se samozřejmě každé léto, to do toho nemůžeme nějak započítávat. Ale v letošním létě byly na randění unikátní příležitosti. Ano, po dlouhých létech zkomírání amerických kin a jejich vytěsňování domácím randěním ve stylu „večeře v obýváku a Netflix“, letos v létě americká kina praskala ve švech.

 

Musel se tak obnovit boj o volná místa v poslední řadě v kině, pro randění samozřejmě nejvhodnější. A to proto, že v randících párech vznikl boj o to, jestli půjdou na Barbie nebo na Oppenheimera. No a v marketingovém triku který vejde do učebnic, nakonec šel pár na oba filmy. Kdo by se chtěl hádat. Takže ne že se oba filmy vytěsňovaly, jak by se mohl někdo naivně domnívat. Naopak, zdánlivě chybné společné načasování premiér na ten samý den nakonec dokonce nadvakráte přilákalo do kin i ty páry, které by nešly ani jednou, kdyby vyšel jen jeden z filmů. 

 

A Bloomberg spočítal, že přes všechny ty lístky, prodaný popkorn atd. toto randění americké letní ekonomice přidalo půl procentního bodu HDP. (Tedy když do toho započítáme i ještě trochu menší randění na koncertech Taylor Swift a Beyoncé.) A právě ten půlbod odpovídá té naší dnešní téměř polovině amerického hospodářského růstu. 

 

Tady v Česku se zamilované páry přes léto také samozřejmě snažily. Nicméně u nás se v kinech nesní moc místního popkornu, který by vstupoval do HDP. A velká část českých peněz za lístky nakonec zvýšila americké, nikoli české HDP. Film jsme dovezli, a dovozy se z našeho HDP odečítají, zatímco americké ekonomice se její exporty „Barbenheimera“ přičítají. České letní randění tak přispělo ke zhruba té jedné pětině těch 2 %, kterou americká ekonomika vykázala za celosvětové randění.

 

Tady vidíte, jak bohatství světa roste, když se lidé nehádají, a rozdílnost názorů neřeší rozchodem, nýbrž raději randějí dvojnásobně než kdykoli předtím.

 

A tak ať už vy máte dnes nějaké rande nebo ne, nemusíte nutně zdvojnásobovat. Stačí zajít aspoň na jedno rande. A jestli se vám nechce ani do kina ani do parku, pak v tom randění nemusíte ani na jedno zajít. Stačí „zajít na jedno“. 

 

Nemáte-li zrovna koho k rendez-vous,
slast je z ječmene a chmelu nálevů.

 

Hezký den.

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.