DONE

20 % včera zdanila Indie vývozy 
předpařené rýže. Mohlo být hůř.

Petr Bartoň, 29. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 29. srpna a číslem pro dnešní den je 20 %.

 

Touto sazbou začala včera Indie danit své vývozy předpařené rýže. Čistě z politických důvodů, po Novém roce tam budou volby. Největší volby na této planetě, tak si vláda kupuje hlasy touto snahou o zlevnění rýže v Indii. 

 

To je špatná zpráva nejen pro svět, ale i pro budoucí Indii. Ale vzhledem k alternativám je to vlastně dobrá zpráva. Ty ještě horší alternativy si můžeme zmínit dvoje. 

 

Zaprvé, když už si současný vládce kupuje hlasy, tak zlevnění rýže je, řekněme, dlouhodobě udržitelný způsob nákupu hlasů. Protože je dlouhodobě neudržitelný. Hned ten paradox vysvětlím. Až bude po volbách, vývoz rýže se zase uvolní. Pro představu - indické vývozy rýže dělají 40 % světového obchodu s rýží. Indie nechce přestat bohatnout tím, že vyrábí něco, o co je tak obrovský zájem. Stejně tak jako Česko nechce přijít o export součástek do automobilů. Takže takovýto nákup hlasů má v Indii vliv dočasný, a to jednou za pět let. Bude odvolán. 

 

Srovnejme si to ale s českým nákupem volebních hlasů v posledních volbách. Hlavní nerozhodnou voličskou skupinou, o kterou se bojuje, jsou tady důchodci. Jejich podíl, na rozdíl od Indie, roste. A panuje jistá nejistota, nakolik by ve volební místnosti ocenili levnější rýži. Nebo levnější součástky do aut, kdyby na chvíli vláda po indickém vzoru omezila jejich vývoz a český trh by tak jimi byl zaplaven. Tak byly důchodcům zvednuty důchody nad rámec vzorečku, který dlouhá léta udržoval důchody důstojně mimo politiku.

 

Ale zatímco Indie omezení vývozu po volbách odvolá, jednorázové zvýšení českých důchodů už nikdo nikdy nemůže odvolat. Naopak, další vzorečkové valorizace budou tento volební úplatek ještě zvyšovat i za padesát let, kdy už po dnešních volbách nikdo nebude mít ani páru na předpaření exportní rýže. Zvýšení důchodů bude udrženo, a tím je to, na rozdíl od Indie, ekonomicky neudržitelný způsob nákupu hlasů. 

 

Ale vraťme se ještě do Indie ke druhé avizované alternativě udržitelného kupčení s hlasy. Alternativou zdanění vývozu by byl zákaz vývozu. I ten by byl po volbách odvolán, ale zákaz je ta hloupější forma hloupých omezení vývozu než zdanění. To platí pro českou marihuanu stejně jako indickou rýži. Indie skutečně před měsícem zakázala vývoz jakékoli jiné rýže než basmati. 

 

V tomto srovnání lze brát včerejší zdanění vývozů předpařené rýže jako méně hloupou hloupost. Oboje hlouposti zvýší ceny rýže ve světě. Ale zatímco při zákazu z tohoto zdražení Ind nic nemá, při zdanění vývozu na té dražší světové rýži alespoň krátkodobě vydělá skrze odvody do státní kasy. Takže včera došlo k menší hlouposti. 

 

Jinak samozřejmě omezování vývozů je historická divnost. Země se vždy snažily omezovat spíše dovozy. Jistě, když někdo omezí dovoz, brání tak nutně i mému vývozu. Ale země si aspoň uvědomovaly důležitost svých vývozů, a používaly to jako vyjednávací argument. Když přestaneš bránit mým vývozům svým omezením dovozu, tak já přestanu bránit tvým vývozům mým omezením dovozu. Dnes se této složitosti jednoduše říká Světová obchodní organizace. 

 

Zákaz vývozu ale může mít skutečně historické následky. Na konci středověku Španělsko zakázalo vývozy ovčí vlny. Světové trhy obsadili Angličané, a Španěly už nikdo nechtěl riskovat ani za padesát let, po odvolání zákazu. Angličané na vlně vlny neuvěřitelně zbohatli, a byla to jejich vlna co zafinancovalo první průmyslovou revoluci na této planetě. A první revoluce pak financovala ty v dalších zemích. Ale tu první museli logicky zafinancovat zemědělci.

 

Jestli někdo zbohatne na indickém dočasném omezení vývozu, a co tím zafinancuje, teprve uvidíme. Ceny už nyní jsou na dvanáctiletém maximu, poslední skok začal velkými povodněmi v Pakistánu. Rostoucí ceny ale fungují tak, jak mají, země po světě jsou čím dál více soběstačné v produkci rýže. Pozor, Inde, rýže jinde. 

 

Spojené státy například vyprodukují ¾ své rýže. V Senegalu už se soběstačnosti blíží, a zvládnou to o třetinu levněji než Indie. I proto Indie omezení svých vývozů po volbách odvolá. Hrozilo by, že indická produkce rýže zakrní, a to je to poslední, co by tato planeta potřebovala. To, že nejlidnatější země světa je stále ještě schopna svou nejzákladnější potravinu dokonce vyvážet, je skvělá zpráva do budoucnosti.

 

Tak ať i vy dnes naleznete nějakou dobrou zprávu v rámci ještě horších alternativ. A až budete zase zcela oprávněně nadávat na nové přicházející zdanění české nejzákladnější potraviny, tedy netočeného čepovaného piva, aspoň oceňte, že je, to pivo, nezakázali. 

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů