Krásné ráno. Dnes je 13. července a číslem pro dnešní den je 21.
21% ročním tempem rostly ceny loni v červnu. Malinko zvolnění po květnových a dubnových 24% růstech, ale inflace vrcholila loni na jaře. Od té doby už jen klesala. My jsme ten vrchol tak nevnímali. Ve výpočtu inflace za 12 měsíců, které jsou v médiích ohlašovány každý měsíc, jsme pořád tehdy slyšeli, že inflace je 14,2, 16 a 17,2 %. Téměř o 10 bodů nižší, než aktuálně rostly ceny. Jenom proto, že jsme do ní pořád ještě počítali nízkoinflační měsíce roku 2021. Dva roky zpátky.
Dnes v 9 hodin ráno vyhlásí statistický úřad novou inflaci: jak rostly ceny do 30. června. A navzdory prázdninám jsou všichni napjatí víc, než obvykle. Viceguvernérka ČNB doktorka Zamrazilová totiž nedávno vyhlásila, že banka začne teprve uvažovat o možném snižování úrokových sazeb až momentě, kdy inflace dosáhne jednocifernosti. Tedy pod 10 %. To si mnozí vykládali jako odklad, protože podle nich k tomu mělo dojít až někdy na podzim, když tehdy byla inflace pořád na 15 procentech.
Ne tak podle nás, včetně paní doktorky, co máme speciální tahák na odhad budoucí inflace. Podle něj je nyní již na tutti, že inflace bude dnes v 9:00 vyhlášena pod 10 %, oproti 11,1 % před měsícem.
Ten tahák vám teď tajně pod lavicí předám. Některým se moc líbí. Já vím, že vám paní (případně soudružka) učitelka říkala, že taháky jsou špatná věc. Ale vsadím se, že vás také nenaučila nic o inflaci.
A to je zločin. Už na střední škole by bylo pozdě. Tam se už specializujete na budoucí povolání. Ale inflace se vás bude dotýkat všech. Ať už jste platnéř, kočí, havíř… Inflaci máte pochopit už na základní škole. Tam vám přitom absurdně zakazovali kalkulačky. Že prý až vyrostete, tak přeci u sebe nebudete vždycky mít kalkulačku. Vidíte, lhali vám. Máte ji každý v mobilu v kapse. Tak jim to teď odplaťte, a za to, že vás nenaučili pochopit inflaci, ten tahák můžete používat. Tady je:
Představte si metr na měření. Je jedno jakého typu. Dejte ho před sebe tak, aby centimetry přibývaly zleva doprava, a od začátku metru položte dvanácticentimetrovou housenku. Pokud tedy zrovna u sebe žádnou nemáte, chápu, občas se to může stát i v lepších rodinách, tak si ji tam aspoň představte.
Pokud má zadeček skutečně na začátku metru, a každý z 12 dílků housenky zakrývá jeden očíslovaný centimetr, pak hlavička housenky vám pak zakrývá dvanáctku. Máte? No a takhle přesně se počítá roční inflace. Vezmou se postupně růsty cen z jednotlivých 12 měsíců, které dílky housenky zakrývají, a navzájem se pronásobí.
Tedy samozřejmě ty jednotlivé měsíční inflace. Mnoho lidí si pořád myslí, že inflace je automaticky udávána jako růst cen za rok. Není. Inflace je prostě míra růstu cen za nějaké období. „Za rok“ je jedna z možností, na kterou jsme si zvykli, protože historicky dává čísla v jednotkách procent, a ne v nějakých desetinkách nebo dokonce v setinkách.
Ale ta 12měsíční inflace je jen 12 naakumulovaných měsíčních inflací. 12 dílků housenky navzájem pronásobených. A když se měsíc sejde s měsícem a Statistický úřad má vyhlásit novou inflaci, tak jednoduše ta housenka popoleze o jeden dílek, o jeden centimetr doprava. Z 12měsíční inflace vypadne první dílek, zadeček housenky už ho nezakrývá, a přibude na metru zakrytý třináctý dílek. A zase pronásobíme měsíční inflace 12 dílků.
Ale pozor. 11 z těch 12 dílků inflace zůstalo stejných! Takže my z té příští měsíc vyhlášené inflace už 11/12 známe před jejím vyhlášením – ona nás tak už tolik nemůže překvapit! Ta 12měsíční inflace dnes ráno je tak vlastně jenom bojem mezi dílkem pod hlavičkou housenky, který do výpočtu nově spadnul, a pod zadečkem. Kus historie který už konečně přestaneme počítat do současnosti.
A to je ten náš tahák: Abyste už dopředu věděli, jestli ta nová 12 měsíční inflace bude vyšší či nižší než ta předchozí, a vyhráli jste tak včerejší hádku v hospodě, tak vám stačí – při rychlé návštěvě toalety – kouknout, o kolik narostly ceny ve stejném měsíci loni. Protože ten z výpočtu vypadne. Housenka už jej nezakrývá. A pak vám po cestě zpátky ke stolu už stačí jen si tak nějak pocitově říci, jak rostly ceny v současném posledním měsíci, nad nějž se přesunula hlavička housenky. Jestli rostly víc než loni ve stejném měsíci, 12 měsíční inflace klesne. Když víc, stoupne. Tak jednoduché to je.
A co tedy bude dnes v 9:00? 12měsíční inflace bude z 92 %, z 11/12, stejná jako před měsícem. Jen se hlavička vymění za zadeček. Pod zadečkem housenky – loni v červnu – narostly ceny o 1,6 %. Ne za rok. Jenom za ten jeden měsíc. Kdyby takto rostly ceny celý rok, tak to je těch 21% jako číslo pro dnešní den.
V letošním červnu pod hlavičkou housenky už ceny samozřejmě ceny tolik nerostly. Od února máme nikoli loňských 1,6 nýbrž postupně 0,6, 0,1, minus 0,2, a 0,3. Pokud ceny rostly v červnu tak jako v květnu, máme po pronásobení housenky 9,6. Kdyby nerostly vůbec, jako třeba loni v prosinci, máme 9,3. Dokonce i kdyby se růst cen oproti květnu zdvojnásobil, jsme pořád těsně pod 10.
Vy, co toto posloucháte až po 9:00, už hodnotu možná znáte. Tak si schovejte tahák do hospody za měsíc. Zadeček loňského července akrývá hodnotu 1,3. Ještě aspoň jednou inflace tak příští měsíc klesne velkým dílem. A Vy to víte už dnes.
Hezký den.