DONE

3,01 Kč nás stojí státní papírovačka
na sociální stokorunu

Petr Bartoň, 14. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 14. srpna a číslem pro dnešní den je 3,01. 

 

3 koruny a 1 haléř nás stojí ve státní papírovačce každá státní stokoruna, vydaná na sociální ochranu. Tedy na ochranu sociálně vyloučených, na jejich zdraví, stáří, děti, či nezaměstnané a jejich návrat do práce. Nezapočítáváme tam logicky všechny důchody nebo celé zdravotnictví. Jde o výdaje čistě na ochranu zranitelných, o kterých někdo musí někdo rozhodovat. To třeba u důchodů neplatí, tam rozhoduje počítač a algoritmus. 

 

Na evropské poměry je to celkem drahá papírovačka, jsme sedmí největší papírovačkáři v Unii. Nejvíce stojí státní papírovačka v Nizozemsku, téměř dvojnásobek, co u nás. Následují Dánsko a Irsko. Pod čtyři koruny stojí pak rozdat stovku už jen v Belgii, Francii a Německu. Všechny ostatní státy to zvládají pod tři koruny. Většina států Unie dokonce pod dvě koruny. 

 

Data pocházejí z posledního roku před Covidem. Ten statistiku hodně ovlivnil, protože různé státy zvolily různě složité vyplácení covidových dávek. A pozdější srovnatelná data zatím nejsou k dispozici. Ta srovnatelnost je tu přitom zcela zásadní. Sociální systémy se velice liší v jednotlivých zemích, stejně tak jejich administrování, a tak Eurostatu dá hodně velkou práci, aby srovnatelně započítal nejen tu papírovačku, ale i co přesně je takový „výdaj na sociální ochranu obyvatel“. 

 

Počítáme zde přitom pouze s výdajem samotného státu. Nezapočítáváme do toho soukromou papírovačku, kterou s tím samotní nuzní mají. Ta je jaksi navíc, a stát ji většinou moc neřeší. Asi podle představy, že nuzní mají spoustu času, tak ať si dávku aspoň odpracují. „Nemaj co dělat, ať si čtou“, jak se zpívá. A dopadá to pak jako u státních dotací pro firmy, které nakonec jdou firmám spíše bohatším, které si mohou dovolit investovat čas a peníze do vlastní papírovačky. 

 

K nejhoršímu zkreslení statistiky o státních nákladech papírovačky pak dochází tehdy, když právě stát ty náklady přenese na lidi, aby si papírovačku vyběhali sami. Státy s nejdražším státním rozdáváním, tedy Nizozemsko a Dánsko, jsou toho dobrým příkladem. Vévodí žebříčku proto, že za nuzné občany spoustu té papírovačky odpracuje stát. Včetně shánění nejrůznějších potvrzení a důkazů o skutečné nuznosti. Takže se pak i více těch skutečných celkových nákladů vykáže v naší statistice jako náklad státní. Nelze tak jednoznačně říci, že nízký náklad státní papírovačky znamená automaticky efektivní systém sociální ochrany. 

 

Česko je ale ten horší případ v obou směrech. Ta relativně vysoká nákladnost 3 korun na vydanou stovku je jaksi navíc k soukromým nákladům sociálně ohrožených. Ty ohrožené pak stále stát nutí k vykazování věcí, které už stát ví. Navzdory jistému pomalému zlepšování. A drahá papírovačka českého státu tak je spíše nákladem, kolik času pak podezřívavý stát stráví ověřováním naší dodané papírovačky.

 

I během Covidu jsme slyšeli hrůzné zprávy o tom, jak kvůli pár korunám pro nuzné musel vždy málem zasedat celý štáb ověřovačů, jestli je chudák žadatel skutečně oprávněn takzvanou dávku v hmotné nouzi přijmout. Zatímco miliardy firmám se bez ověřování házely po lopatách na stěnu v naději, že se třeba něco na té stěně udrží. 

 

Ale třeba si řeknete – co když má Česko drahou státní papírovačku proto, že má štědrý systém sociální ochrany, a musí tak dělat hodně posuzování? Třeba Dánsko má druhé největší náklady, a také druhý nejštědřejší systém, který musí rozdělit 32 % HDP. Ale to určitě není případ Česka. My máme, jak jsme si řekli, sedmé největší náklady papírovačky, ale ve velikosti rozdávaných prostředků jsme až sedmnáctí. Rozdělujeme podle srovnatelné klasifikace zhruba 19 % HDP. Česká státní papírovačka je jednoduše objektivně drahá, a ne že toho musí „hodně udělat“.

 

Cesta ke zlepšení ale nutně neznamená, že toho budeme dělat méně. Skutečná pomoc proti sociálnímu ohrožení má být adresná, a to bývá dražší než rozdávat obrovské sumy paušálně. Na to bychom moc papírovačky nepotřebovali, to dokáže každý, z cizího. Stačí, když bude stát lépe pracovat s daty.

 

I jediný stát s ještě méně zdigitalizovanou státní správu než my, tedy tálie, zvládá rozdat stovku za dvě koruny namísto tří. Kdybychom ušetřili byť jen onu korunu, zbylo by nám hned ve státním rozpočtu o víc než deset miliard navíc. A třeba tělesně postiženým bychom mohli dávat čtyřikrát víc.

 

A tak v novém týdnu využijte teplého počasí k zacílení přípravy na doby chladu. Třeba tím, že si už teď necháte vyčistit zimní boty. Proti asociálně chladnému počasí tak budete moci čelit adresně, ne celkovým zahalováním. A než budou v čistírnách fronty, bude to i levnější.

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů