326 000 domácností zadlužuje ostatní tím, že nechce levnější energie

Petr Bartoň, 13. října 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 13. října a číslem pro dnešní den je 326 000.

 

Podle včerejší zprávy Energetického regulačního úřadu tolik domácností odmítá levnější energie. Dál platí třeba 8 tisíc za MWh elektřiny, když by mohly platit třeba 5. Na to, jak i těch 5 je hodně, tak je zbytečné placení 8 tisíc fakt divnost. Ale i tady za tou divností stojí divná daň. Tedy patřičné téma pro SníDani. A těch divností tam bude víc, doufám, že máte hlad. 

 

Klíčem k pochopení je, že ta domácnost s 8tisícovou cenovkou elektřiny (a u plynu to platí obdobně) neplatí skutečně 8 tisíc. Platí 6 tisíc. A všechno, co je nad, za ni platí ostatní domácnosti ze svých daní. Stát totiž do konce roku stanovil strop právě na 6 tisících, a cokoli nad tento strop platí dodavatelům on, namísto té domácnosti. Z peněz, které vybere z daní. (Tedy jako – jednou nakonec vybere. Až si stát přestane půjčovat i na svůj běžný provoz. Ani ten už dnes z daní nepokryje. A těmi dluhy zdaňuje naše děti. Což je u politika divnost. Ten se přeci tak rád dětmi ohání. A fotografuje se s nimi.)

 

Kdyby domácnost dnešními cenami ušetřila skutečně ty tři tisíce, z 8 na 5, tak by jistě těch 8 tisíc už zbytečně neplatila a cenu si aktualizovala. Když ale dnes by ta domácnost ušetřila jenom tisícovku, z 6 na 5, tak to není takové terno. Ostatním domácnostem by ale mávnutím proutku ušetřila 2 další tisícovky, které za ni teď platí skrze stát.

 

No a státu by tím klesl deficit. Ano, ještě ten letošní deficit, o jehož splnitelnosti se tak rádi všichni hádají. Protože stát teď nemá ani ty dvě tisícovky na tuto dotaci, a půjčuje si na ni. A tady jsme u další divnosti. Jeden by čekal, že když stát teď hledá všude možně, kde ušetřit, že se bude snažit ušetřit i na těchto dotacích. Jsou to desítky miliard z třístovkového manka. Takže hodně. A že tedy povede nějakou kampáááň, „Lidi neblbněte, ušetřete. Nejen nám. Sobě!“. 

 

Nové tarify jsou totiž pod stropem v některých případech už od konce jara, a dnes je pod stropem každý dodavatel. Takže by to nebyl nějaký morální apel „ušetřete peníze svých bližních“. Dnes na ušetření státních nadstropových dotací ušetří každý. Nejen skrze ty svoje zdaněné děti, to platí vždycky, ale v tomhle případě ušetří i on sám, tady a teď. Pokud zůstane u stejného dodavatele, tak ani většinou nebude muset platit penále za ukončení té drahé smlouvy. A pokud bude chtít ušetřit ještě víc, přechodem k jinému dodavateli, tak se mu i to penále ještě více vyplatí.

 

Ale takovou kampaň nevidíme. Občas někdo z vlády zmíní, že dneska jsou již ceny pod stropem, ale to je tak všechno. Přitom by taková kampaň byla i sociální, lidem skutečně šetřící, teď a tady. Namísto toho vyhrožovat, že po Novém roce ten strop skončí a lidem se zvedne cena z 6 na 8, to taky není komunikačně úplně zvládnuto, pokud jde o sociální rozměr. Namísto toho ale ten stejný stát jel loni kampáááň „Lidi, vydělejte na naší chybě ve vzorečku, a odejděte předčasně do důchodu!” 

 

Kampaně na šetření, na kterém by navíc sami lidi ušetřili, to ne. To je samé šetření, jestli si kampaň na šetření můžeme uprostřed šetření dovolit – nebo si ji radši ušetřit. Ale kampaň na rozhazování, to ano, ty se rozhazují volně do prostoru. 

 

Přitom hlad po informacích tu zjevně je. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos, 40 % lidí o konci stropů dosud neslyšelo. A 52 % se ho bojí. Takže spousta z těch, kterých se konec stropu týká, o tom neví. Ale většina těch, kterých se absolutně ani v nejmenším netýká, se ho bojí. Skvělá práce.

 

Inu. 326 tisíc domácností zní jako hodně, když uvážíme, že celkově jsou v Česku jenom 4 813 103 domácnosti. Ve skutečnosti těch nadstropových ale bude méně. Úřad to počítá z 9 milionů odběrných míst, tedy zhruba dvakrát tolik, než je domácností; a firemních přípojek zase tolik není. Takže mnoho domácností započítává dvakrát, jednou za elektřinu a jednou za plyn. A když si teď nějaká domácnost předělá jeden tarif na levnější, tak snad šmahem udělá to samé i u druhého. 

 

Snad se tak necítíte ošizeni, že to dnešní číslo 326 tisíc neodpovídá realitě, která je nižší. Je to symbolické, když ani ty fixy z loňska neodpovídají dnešní cenové realitě, která je nižší. Problém je, že platby nadstropových domácností neodpovídají realitě, která je vyšší. Ale zrušit tuto divnost se dnes vyplatí každému. 

 

Přeji vám, ať se i vám dnes vyplatí střet s divnostmi tohoto světa, když už máme to divné datum v pátek, a lidi s ním divně zacházejí. V našem kalendáři 13. jakéhokoli měsíce má ze všech dní v týdnu největší šanci padnout zrovna na pátek. Čistě podle statistických čísel. Takže to berte jen jako další dato – o datu.

 

Hezký den.

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.