327 559 více lidí než v r.2019 se v létě ubytovalo v hotelu. První odcovidovaný sektor.

Petr Bartoň, 9. listopadu 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 9. listopadu a číslem pro dnešní den je 327 559.

 

Doufám, že jste v dnešní noci příliš neprokřehli. Teploty nám nějak poklesly. Tedy vlastně – dnes je asi necitlivé a pokleslé říkat že „poklesly“, a měli bychom snad raději říkat, že teploty „zpomalily“. Tedy aspoň když budeme následovat mediální vzor popisování inflace, která kdykoli klesne (jak to teď dělá každý měsíc už celý rok), tak média každý měsíc opakovaně tvrdí, že inflace ne klesla, ale jen zpomalila. Že tedy roste, ale jen zpomaleným tempem. Takže – snad vám dnešní pomalejší teploty nezpomalily pocitový komfort. 

 

A abychom ten komfort naopak zvýšili – pardon, analogicky asi zrychlili, já si na tu blbinu nezvyknu – tak k dnešní SníDani servírujeme aspoň jeden sektor ekonomiky, který se dostal zpátky na předcovidovou velikost. Celou ekonomikou jsme jako poslední v Evropě dál pod úrovní ze Silvestra 2019, ale podle včerejších dat Statistického úřadu se v hlavní letní sezóně ubytovalo v našich hromadných ubytovacích zařízeních více lidí, než v létě 2019. O – číslo pro dnešní den – 327 559 více hostů. To je téměř o polovinu více než před 10 lety. Co by za takový růst, pardon, zrychlení, dala celá ekonomika? 

 

Až do Covidu počet ubytovaných zrychloval celkem stabilním tempem. Před těmi 10 lety to bylo 5,3 milionu. 6milionovou hranici jsme překročili v roce 2015, a nad sedmičkou to zrychlovalo ve dvou předcovidových letech a mířili jsme k osmičce. No a pak za Covidu v létě 2020 jsme spadli zpátky pod šestku. A to byl ještě docela malý pád díky letnímu uvolnění lockdownů. V obou sousedních kvartálech před a po chybělo více než 80 % ubytovaných hostů. 

 

Takže letním ubytovatelům gratulujeme, oni mají Covid konečně za sebou. Bohužel, o zimních a jarních ubytovatelích to ještě říct nemůžeme. Snad příští rok. Těch letních 327 559 hostů navíc oproti roku 2019 totiž dělá zrychlení o celkem solidní 4 %. Letošní první kvartál byl stále ještě 5 % pod rokem 2019. Letošní druhý kvartál už už sahal po předCovidových hodnotách, ale nakonec mu chybělo pouhých 5 885 hostů. To je jen 0,1 %. Jeden z tisíce. Posíláme samozřejmě klíčenku, ale slavit můžeme až dnes. Po 3. kvartálu. Uvidíme, jak dlouhá ta oslava bude, loňský 4. kvartál roku byl stále 9 % pod rokem 2019.

 

Možná namítnete, že bychom to neměli měřit skrze počet hostů, ale počet jimi prospaných nocí. Podle nich hosté skutečně platí, a je lepší ty noci obsadit paradoxně co nejmenším počtem přijíždějících hostů, kvůli kterým je nutné vyměňovat prádlo, pak ho drahými energiemi prát, a vůbec uklízet mezi jednotlivými hosty. Počet hostů tak přidává na takzvaných fixních nákladech hotelů, a ty jsou už tak docela vysoké oproti jiným oborům. Když by tak letos bylo konečně sice více hostů než před Covidem, ale každý z nich by zůstal kratčeji než předtím, tak nakonec může počet skutečně odespaných a tím pádem zaplacených nocí klesnout. (Pardon, zpomalit. Ale už se zlepšuju!)

 

Dobrá zpráva je, že sice v průměru každý host odespal 2,7 noci, což je o malinko kratší pobyt než předcovidových 2,8, ale celkově odespali více nocí než před Covidem. O 2,4 %. Letošní jarní kvartál přitom ještě v odespaných nocích ztrácel nikoli desetinku procenta nýbrž 1,7 %. To není ani na klíčenku, pardon. A my máme dvojnásobný důvod po včerejšku slavit.

 

Jediné, v čem se letní hotely ještě nevrátily na předcovidové úrovně, je podíl zahraničních hostů na ubytování. Těch sem v létě přijelo stále o 9 % méně, a prospali tu dokonce o 11 % méně nocí. O to impresivnější je zrychlení domácích hostů o 15 %, aby celkový počet mohl narůst. Tedy v té zchudlé české ekonomice se ubytovává hostů více o více než sedminu. A už to nezdůvodníme jen tím, že zchudlí lidé jezdí na letní dovolenou spíše k rybníku než k moři. Počet Čechy a Češkami prospaných nocí klesá už druhým rokem, navzdory nárůstu počtu hostů.

 

Takže analyticky můžeme vyvodit, že výrazně ubylo pobytových ubytování, ti letos zase už odjížděli k moři, a nahradila je spíše byznysová klientela na jednu či dvě noci, případně víkenďáci. Kdyby totiž šlo o rybníky jako náhradu moře, tak by kempy nehlásily propad proti loňsku o třiapůl procenta. Nevím jak vy, ale já ještě žádného hipsterbyznysmena ubytovávajícího se na obchodní cestě v kempu neznám. Snad jednou dorostou. V našem hospodářství by tím snížili transportní náklady čerstvých lopuchů od rybníků na levý pražský břeh Vltavy, aby tam hipsterům nahradily talíře.

 

A jedna perlička na závěr. Víte, jak teď Češi jezdí nakupovat do Polska? (Tedy až do tohoto týdne odkdy asi teď začnou jezdit spíš do Německa, na popud premiérových markeťáků?) Tak zajímavé je, že teď také mnohem více jezdí Poláci k nám. Ne na nákupy, to dá rozum, ale analyticky můžeme ze včerejších dat vyvodit, že evidentně jezdí na pivo. No a pak se zodpovědně ubytují, než aby hned sedali za volant domů, jako Češi s nákupy. Poláci jsou skokani roku, za letošek už jich přijelo o třetinu více, a poprvé tak přeskočili Slováky na druhou příčku ubytovaných. Nejvíce na české pivo jezdí dál Němci. Ale o celé dvě třetiny tu máme více Italů. Buďto proto, že jsme k nim letos tak hodně létali, a oni nám chtějí přátelsky oplatit návštěvu. Jsou sladcí. No a nebo prostě jen oceňují, že si tady k tomu českému pivu můžou dát taliány.

 

Nemusíte hned ke snídani, ale dneska si jedno dejte na jejich zdraví.

 

Ital už zná ten zázrak, nechátrá mu tělo.
Vliv na pobyt tu zjevně české pivo mělo. 

 

Hezký den.

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.