DONE

36 327 Kč menší bude tajné zadlužení
každého zatím nenarozeného

Petr Bartoň, 24. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 24. srpna a číslem pro dnešní den je 36 327.

 

O tolik korun menší bude po včerejšku tajné zadlužení každého ještě nenarozeného dítěte v příštích 30 letech.

 

Ale nejdříve před horkým dnem horká novinka zpátky k předvčerejší SníDani. Stát nakonec ustoupil a divnost se stala divností. V úterý jsme ke SníDani servírovali divnost 1,4 miliard daňových výjimek pro tu část našich platů, kterou čerpáme v poukázkách na něco. Dnes po půlnoci, tedy doslova před několika hodinami, vládní strany oznámily kapitulaci před spojenými lobbystickými silami odborů a zaměstnavatelů a namísto vyšších mezd budeme dál dostávat lázněnky. 

 

Do budoucna to nevěští nic dobrého. Když doposud jednotná fronta o „absolutně neměnném balíčku“ takto podlehne nevoleným lobbistům, jak asi dnes ráno vzrostla chuť zvolených poslanců něco si vydobýt? A pokud teď nově stačí, aby s nějakým požadavkem na naše peněženky přišli spojení zaměstnavatelé a odbory, stane se z Tripartity už jen rozdávárna našich peněz. Všichni čuli krev, a budou teď o to náruživěji honit vládu po dalších ústupcích, jako divočáka po Kersku. Jestli je ten obrázek pravdivý si zajedeme do Kerska ověřit už příští týden, kdy zasedne rozpočtový výbor. Ze Slavností sněženek nakonec budou Smutnosti peněženek. Kam jsme se to dohrabali… 

 

K dnešní SníDani tak potřebujeme alespoň nějaké dobré rozpočtové dato ze včerejška. Tady je: Ještě odpoledne vláda schválila, že o 118 miliard méně zadlužíme naše ještě nenarozené děti takzvaně „na tajno“. Vláda si nakonec od EU nepůjčí 137 miliard nýbrž „jenom“ 19 miliard. A možná ušetřených peněz bude nakonec ještě více. Těch 19 miliard je spíše takový rámec, a půjčka může být oproti nákladům oficiálního, přiznaného zadlužení tak nevýhodná, že ji ani nemusíme dovyčerpat. 

 

Půjčka bude na dobu až 30 let. Kolik za tu dobu budeme mít dětí, nevíme. Pokud bude za 30 let stejně lidí ve věku do 30 jako dnes, bude každý z nich méně zadlužen o číslo pro dnešní den – 36 327 Kč. Dnešní vládní čtyřicátníci budou tou dobou již v důchodu, ti už toho ze svých příjmů moc nesplatí; jenom něco málo skrze DPH.

 

Ve skutečnosti bude ten dluh samozřejmě buď větší nebo menší. Naroste o úroky, a ty nebudou malé. Podle vlády je to i jeden z důvodů zmenšení plánované půjčky. Vláda si prostě může půjčit i jinde a výhodněji. Na druhou stranu budou naše děti ještě produktivnější než my, takže na splacení budoucího ekvivalentu 36 tisíc budou muset pracovat mnohem méně dní než by bylo reálné zatížení nás. No a nahoru i dolů se dluh může změnit podle směnného kurzu k euru. Podle toho, jestli tady bude za 30 let koruna. A jestli tady bude za 30 let vůbec euro.  

 

A teď to hlavní: Proč o tom zadlužení mluvím jako o utajovaném zadlužení? Protože závazek půjčené peníze vrátit nebude součástí vykazovaného státního dluhu. Paradoxně budou teď třicet let čerpané peníze vykazovány naopak jako příjem státního rozpočtu. Je pravda, že na chvíli se mohou půjčené peníze vždy objevovat i jako přiznaný dluh. To bude v situaci, pokud si nejdříve na jednotlivé příchozí balíčky peněz bude muset státní rozpočet na chvíli půjčit oficiální, odtajněné peníze. Evropské peníze přicházejí vždy až zpětně. A tato krátká zadlužení budou aspoň transparentní.

 

Obecně je dobře, že se stát zadluží méně. Nebylo totiž jasné, nakolik by původní, 7x větší půjčené peníze skutečně byly použity na zvýšení produktivity těch našich nenarozených dětí. Seškrtaná půjčka bude financovat například kybernetickou bezpečnost. To v principu zní celkem rozumně, naše děti budou kybernetičtější než my. Ministerstvo průmyslu má taky šanci utratit peníze rozumně do – jak říká – strategických technologií. Ale v původním objemu plánované půjčky byla spousta věcí, kdy si stát půjčoval ne na investice, ale aby peníze rozdal. A to je divnost ať už by si stát půjčoval tajně nebo transparentně.

 

Já samozřejmě doufám, že Vám budu moci věci odtajňovávat i za 30 let, ale kdoví. Tak bude lepší, když nás do té doby i stát bude zadlužovat napřiznano. 

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů