DONE

3,9% ročním tempem teď rostou
maloobchodní tržby. Stačí to?

Petr Bartoň, 8. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 8. srpna a číslem pro dnešní den je 3,9 %.

 

Takovým ročním tempem vzrostly za červen reálné maloobchodní tržby, jak oznámil v pátek Statistický úřad. Pořád jsou o 4 % pod úrovní loňska, ale aspoň už to není o 6 % jako měsíc předtím, a ani o 8 % jako v předchozích 2 měsících. To je aspoň trochu dobrá zpráva po týdnu, kdy jsme se dozvěděli, že česká ekonomika v podstatě neroste, a Česká národní banka i Ministerstvo financí oznámili, že s růstem nepočítají ani do konce roku. 

 

Maloobchodní tržby, o kterých je dnes řeč, jsou důležité ze dvou důvodů. Jednak jsou velkou součástí celé ekonomiky a právě toho HDP, které nyní neroste, a od Covidu nám neroste jako jediné zemi Evropské unie. Spotřeba domácností dělá více než 60 % celé ekonomiky; zbytek jsou investice, vývoz po odečtení dovozu, a také nemalá spotřeba české vlády. Ano, jistě, maloobchodní tržby nerovnají se spotřebě, spotřebováváme i další věci které jsme nakoupili někde jinde než na internetu, v hypermarketu nebo nákupním centru na nedělní rodinné chvíle.  

 

Nebo dokonce jinde než v nějakém stále přežívajícím skanzenu malého obchodu čistě s oblečením, s prodejním pultem, za kterým je paní prodavačka v zástěře, a v šuplících ponožky. Kde vedle oblečení neprodávají také nápoje, drogerii do domácnosti a různé umělohmotné výrobky co jen tvarem a nikoli trvanlivostí připomínají věci, které znáte. Takové skanzeny, občas ještě i s názvem obchodu z doby komunismu v průčelí, doporučuji hledat zejména v hipsterských čtvrtích větších měst.

 

Ale maloobchod je největší součástí spotřeby a ta největší součástí celé ekonomiky. Proto jsou maloobchodní tržby každý měsíc tak sledovaným datem. A tím se dostáváme k druhému důvodu jeho důležitosti. Na rozdíl od HDP o něm máme zprávu každý měsíc, ne každý třetí, a ostatní součásti ekonomiky jej sledují proto, aby podle něj přizpůsobily svoje vlastní ekonomické chování. Když lidi moc nenakupují, budete i vy o něco méně ochotni investovat do rozvoje svého podnikání. A těmi pomenšenými investicemi tak přispějete k nerůstu celé ekonomiky. V dlouhých časových řadách je skutečně maloobchodní spotřeba dobrou křišťálovou koulí následného vývoje.

 

Ale jak jsou na tom konkrétní prodejny? Nejlépe asi potravinářské obchody. U těch vzrostly tržby ročním tempem 9,2 %, tedy více než 2x průměr. A opět, není to kvůli zdražení potravin, o to jsou data očištěna. Ještě lepší zpráva je, jak se zvyšují tržby v potravinářských specializovaných obchodech. Často takových těch specializovaných na bio, farmářské výrobky, nebo třeba švédské potraviny. Tedy ty bez nábytku. A ať už jsou tyto prodejny v hipsterských čtvrtích nebo ve vesnické prodejně místního zemědělce. 

 

Tyto prodejny zažily za Covidu největší propad, a stále jsou víc než 17 procent pod úrovní před covidem. V červnu zažily růst ročním tempem 24 %, takže by tímto tempem dokázaly vymazat Covid už někdy v březnu. Pokud jsou tyto specializované prodejny zaměřeny na kvalitu, pak je to zároveň dobrá zpráva o tom, že si české jazýčky hledají cestu zpět ke kvalitě. Kéž to vydrží, je pravda že květen zaznamenal spíše propad.

 

Co to všechno znamená do budoucna? Pořád ještě nic růžového. Z čísla pro dnešní den víme, že v červnu rostly maloobchodní tržby ročním tempem 3,9 %. Na začátku SníDaně jsme si také řekli, že jsou 4 % pod úrovní loňska. To znamená, že by teď červnovým růstem trvalo celý rok, než bychom se byť jenom navrátili na loňskou úroveň. A to by byl další ztracený rok na cestě k návratu celé ekonomiky alespoň tam, kde jsme byli před Covidem.

 

Vidíte, jak je čas drahý, tak neztrácejte čas a vzhůru do nového dne. Ale nenuťte se do spotřeby. Rozhodujte se čistě podle sebe a plnosti vašeho žaludku. Tato SníDaně nechť přispívá k jejich plnosti daty, a ne nějakými apely na to, kolik byste měli či neměli spotřebovávat. Do toho si dál nenechávejte nikým mluvit!

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů