Krásné ráno. Dnes je 8. srpna a číslem pro dnešní den je 3,9 %.
Takovým ročním tempem vzrostly za červen reálné maloobchodní tržby, jak oznámil v pátek Statistický úřad. Pořád jsou o 4 % pod úrovní loňska, ale aspoň už to není o 6 % jako měsíc předtím, a ani o 8 % jako v předchozích 2 měsících. To je aspoň trochu dobrá zpráva po týdnu, kdy jsme se dozvěděli, že česká ekonomika v podstatě neroste, a Česká národní banka i Ministerstvo financí oznámili, že s růstem nepočítají ani do konce roku.
Maloobchodní tržby, o kterých je dnes řeč, jsou důležité ze dvou důvodů. Jednak jsou velkou součástí celé ekonomiky a právě toho HDP, které nyní neroste, a od Covidu nám neroste jako jediné zemi Evropské unie. Spotřeba domácností dělá více než 60 % celé ekonomiky; zbytek jsou investice, vývoz po odečtení dovozu, a také nemalá spotřeba české vlády. Ano, jistě, maloobchodní tržby nerovnají se spotřebě, spotřebováváme i další věci které jsme nakoupili někde jinde než na internetu, v hypermarketu nebo nákupním centru na nedělní rodinné chvíle.
Nebo dokonce jinde než v nějakém stále přežívajícím skanzenu malého obchodu čistě s oblečením, s prodejním pultem, za kterým je paní prodavačka v zástěře, a v šuplících ponožky. Kde vedle oblečení neprodávají také nápoje, drogerii do domácnosti a různé umělohmotné výrobky co jen tvarem a nikoli trvanlivostí připomínají věci, které znáte. Takové skanzeny, občas ještě i s názvem obchodu z doby komunismu v průčelí, doporučuji hledat zejména v hipsterských čtvrtích větších měst.
Ale maloobchod je největší součástí spotřeby a ta největší součástí celé ekonomiky. Proto jsou maloobchodní tržby každý měsíc tak sledovaným datem. A tím se dostáváme k druhému důvodu jeho důležitosti. Na rozdíl od HDP o něm máme zprávu každý měsíc, ne každý třetí, a ostatní součásti ekonomiky jej sledují proto, aby podle něj přizpůsobily svoje vlastní ekonomické chování. Když lidi moc nenakupují, budete i vy o něco méně ochotni investovat do rozvoje svého podnikání. A těmi pomenšenými investicemi tak přispějete k nerůstu celé ekonomiky. V dlouhých časových řadách je skutečně maloobchodní spotřeba dobrou křišťálovou koulí následného vývoje.
Ale jak jsou na tom konkrétní prodejny? Nejlépe asi potravinářské obchody. U těch vzrostly tržby ročním tempem 9,2 %, tedy více než 2x průměr. A opět, není to kvůli zdražení potravin, o to jsou data očištěna. Ještě lepší zpráva je, jak se zvyšují tržby v potravinářských specializovaných obchodech. Často takových těch specializovaných na bio, farmářské výrobky, nebo třeba švédské potraviny. Tedy ty bez nábytku. A ať už jsou tyto prodejny v hipsterských čtvrtích nebo ve vesnické prodejně místního zemědělce.
Tyto prodejny zažily za Covidu největší propad, a stále jsou víc než 17 procent pod úrovní před covidem. V červnu zažily růst ročním tempem 24 %, takže by tímto tempem dokázaly vymazat Covid už někdy v březnu. Pokud jsou tyto specializované prodejny zaměřeny na kvalitu, pak je to zároveň dobrá zpráva o tom, že si české jazýčky hledají cestu zpět ke kvalitě. Kéž to vydrží, je pravda že květen zaznamenal spíše propad.
Co to všechno znamená do budoucna? Pořád ještě nic růžového. Z čísla pro dnešní den víme, že v červnu rostly maloobchodní tržby ročním tempem 3,9 %. Na začátku SníDaně jsme si také řekli, že jsou 4 % pod úrovní loňska. To znamená, že by teď červnovým růstem trvalo celý rok, než bychom se byť jenom navrátili na loňskou úroveň. A to by byl další ztracený rok na cestě k návratu celé ekonomiky alespoň tam, kde jsme byli před Covidem.
Vidíte, jak je čas drahý, tak neztrácejte čas a vzhůru do nového dne. Ale nenuťte se do spotřeby. Rozhodujte se čistě podle sebe a plnosti vašeho žaludku. Tato SníDaně nechť přispívá k jejich plnosti daty, a ne nějakými apely na to, kolik byste měli či neměli spotřebovávat. Do toho si dál nenechávejte nikým mluvit!
Hezký den.