DONE

44% jsou lepší muzea ve Vídni než v Praze

Petr Bartoň, 4. srpna 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 4. srpna a číslem pro dnešní den je 44 %.

 

O tolik lepší jsou muzea ve Vídni než v Praze. Přichází víkend, ale bude pršet. Ideální počasí na muzea. Ale svoje místní muzea už máte prochozená, tak budete chtít vyrazit někam za hranice do blízkého okolí. Kam byste měli jet, podle dat? Když máte počasní poptávku po poučení, kde mají nejlepší nabídku?

 

Dnešní SníDaně bude trochu divná. Ekonom bude hovořit o výsledku průzkumu veřejného mínění. Protože odtamtud je i dato pro dnešní den.

 

Divnost je to proto, že obecně průzkumům veřejného mínění ekonomové nevěří. Jejich odpovědi jsou podle nich příliš levné na to, aby byly brány vážně. Teprve akce a konkrétní volba nám něco říkají o tom, co se lidem líbí. Ne to, co říkají, že se jim líbí. Ekonom je tak to nejpodezřívavější stvoření, protože neví, proč by měli lidé říkat pravdu, když je nepravdivá odpověď nic nestojí. Pokud podezříváte i vy, jste ekonom, byť děláte něco jiného. 

 

Teprve když si něco skutečně koupíme a zaplatíme, tak z toho může pozorovatel usoudit, jestli se nám něco líbí nebo ne. Zaplatit přitom samozřejmě nemusíme penězi, ale třeba věnovaným časem. Ale čistě říkat pravdu, jestli se nám něco líbí nebo ne, budeme zas jen tehdy, když nás nepravdivá odpověď bude něco stát. Třeba ztrátu blízkosti tazatele. A to u průzkumů veřejného mínění neplatí. 

 

Ano, i u muzeí bychom se mohli podívat například na tvrdá data skutečné návštěvnosti, jako to děláme třeba u tvrdých dat o tvrdých rohlících na strouhanku na váš nedělní řízek. Ale mnohá muzea jsou pro návštěvníky zdarma, a tak moc nevíme, jestli tam jdou lidé proto, že chtějí vidět výstavu, nebo jen proto, že v nich neprší. 

 

Tedy když už výsledky veřejného mínění, tak pořádně zpracované. Jednotnou metodikou v různém zahraničí. A pokud má někdo v Evropské unii na něco jednotnou metodiku, pak jedině Eurostat. Ten pro harmonizaci metody přímo dýše. A pravidelně se ve velkých městech ptá, jak moc se tam lidem líbí různé věci. 

 

Z logických důvodů pocházejí poslední data z doby těsně před Covidem. Pro vaše rozhodování pro víkend se podívejme, jak lidé oznámkovali v dojezdově blízkých městech nabídku nejen muzeí, ale i divadel a koncertišť. Předpokládáme, že si uděláte Eurovíkend a budete chtít kulturu i na večer. Máme data pro Bratislavu, Vídeň, Budapešť a Krakov, a pět německých měst: Berlín, Mnichov, Norimberk, Lipsko a Drážďany. Hlavně Eurostat nechce, prosím pěkně, abyste jezdili do Brna. Z Česka hodnotí jen Prahu a Ostravu. Podle harmonizované šestnáctistránkové eurodefinice města je Brno skutečně asi jen obydlenou zatáčkou před Vídní…

 

Lidé muzea hodnotili jako ve škole, 1-5. Vídeňským muzeům dalo jedničku 76 % reprezentativních respondentů. Pražským 53. Rozdíl je právě číslo pro dnešní den, 44 %. A kdyby se vám třeba z Chomutova do Vídně nechtělo, co je druhá nejlepší volba? No že se na to zrovna z Chomutova ptáte. Samozřejmě Drážďany, 65 %. O 24 % lepší než Praha. Pak už jen Mnichov, Lipsko a Berlín; ten pouze o 5 % lepší než Praha. Ostatní okolní města mají muzea horší. Pokud brněnskou zatáčku prošvihnete, tak Bratislava o 56 % horší.

 

Ale pozor. Budete tam za cizince. A podle stejného europrůzkumu si jen o polovinu více Vídeňanů myslí, že cizinci jsou pro město dobrá věc, než kolik si to o nich myslí Pražanů. Chcete-li určit svůj víkendový cíl podle těchto dat, jeďte do Mnichova. O 133 % více. Ano, Pražané jsou v tomto studení čumáci. Vlastně kdybyste zajeli do jakéhokoli jiného zkoumaného okolního města, tak tam budou cizincům otevřenější. Aj v Bratislave. Kromě – ano, uhodli jste – Ostravy.

 

Co se ve Vídni rozhodnete vidět už nechám na vás. O tom už data mlčí. Ale nebojte, bude tam taky pršet, tak si ta muzea skvěle obhájíte. I kdyby se vám výstavy nakonec nelíbily.

 

Hezký den. 

 

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů