Krásné ráno. Dnes je 25. července a číslem pro dnešní den je 60.
Kdybyste měli v práci zavedenu siestu, pak byste si podle ekonomického výzkumu vydělali přesně o 3,0303 % více, než úplně stejný člověk jako vy, v úplně stejné práci – ovšem bez siesty. Při dnešní průměrné mzdě to dělá měsíčně 1250 Kč. Přepočítáno na letošní pracovní dny – 60 Kč za siestu. Tak snad přejmenujme českou siestu na „šedestu“…
Dnes bude asi po nějakém čase první pracovní den s teplotami, kdy možná po siestě nezatoužíte. Alespoň ne kvůli vedru. Tedy z toho důvodu, proč ji o šesté hodně – proto siesta – drželi již staří zpocení Římané. Hodiny většinou počítali od svítání, takže ta šestá na poledne zhruba vycházela. Ostatně anglické slovo pro poledne, noon, je taky z latiny: z modlitby o deváté, tedy none. To by sice vycházelo na třetí hodinu odpoledne, ale někdy před rokem 1300 se to posunulo a my nevíme proč.
Pokud vy si extrémní externí teplo užíváte a naopak byste svou siestu raději drželi z důvodu stoupající interní teploty, třeba že vás v práci vaši podřízení štvou a "raději si bucnout než je buchnout", pak se vám za ně omlouvám. Ale siestu si klidně dopřejte, data se na důvod neptají. Zvlášť jestli vstáváte v šest je polední siesta zcela podle jazykových norem, a i na vás se bude vztahovat ona tříprocentní platová prémie. Nová studie ji naměřila v Číně, kde si v poledne bucne zhruba polovina zaměstnanců. A kde také před několika dny naměřili rekordní teplotu 52 stupňů.
Ale, teď řeknete, to už všechno musíme vyrábět v Číně, i data o ekonomické hodnotě siesty? Bohužel. Na to, jak to vypadá jako důležitý faktor naší produktivity, si ekonomové ve studiu siesty vzali jednu velkou siestu. Fyziologové oproti tomu mají jasno. Siesta zvyšuje naši schopnost koncentrace a myšlení. Siesťáci jsou tak produktivnější a mohou si říct o vyšší plat.
Tak že by vliv siesty byl natolik jasný, že už ji ekonomové ani nemusejí studovat? Ale kdež. Podle dalších fyziologů siesta naopak snižuje produktivitu protože po ní musíte teprve postupně nahodit koncentraci na to, co jste dělali. Takže nevíme, jak to je, svět přímo volá po ekonomech aby fyziology rozsoudili na reálných datech. A ekonomové až do loňska hlasitě mlčeli.
Siesta přitom není nic nového. Dokonce není ani omezená na vyloženě jižní národy. Společenská tabu na polední práci známe i ze severu, jen se to tam muselo lidem nějak vysvětlit, když vedro nebylo dostatečnou nápovědou. Pomocí mýtu. Jeden takový popsal i u nás antropolog Karel Jaromír. Pamatujete, jak jsme stáli u školních lavic? „Poledne v tom okamžení, táta přijde z roboty: a mně hasne u vaření pro tebe, ty zlobo, ty!“ V jediném verši máme mýtus Polednice, i tátu - poledního siestníka. Ano, siestníka, v robotním systému fakt neplatilo, že by už v poledne padla.
Pokud ekonomové empiricky studovali vliv polední pauzy na mzdu, tak to byla spíš obědová pauza a nikoli spací siesta. V Americe například vychází, že každá další minuta strávená na obědě je ve výsledku stejně produktivní, jako byste pracovali. Pozor, to neznamená, že když zdánlivě při obědě nevytváříte hodnoty, že i vaše práce je stejně bezhodnotná.
Naopak, pauza na jídlo zvyšuje vaši produktivitu, jen to říká, že Američané mají obědové pauzy optimálně dlouhé. A kdyby ji jen o minutu protáhli, už by bylo lepší místo toho minutu pracovat.
A přesně jak bychom čekali, podle dat už ostatní typy pauz vaši produktivitu tolik neovlivňují. Tak by i americká siesta měla být neproduktivní.
Studie je mimochodem od stejného slovutného ekonoma, který jindy naměřil, že bychom neměli svým nejbližším na vánoce kupovat dárky. Ale třeba jim místo toho nakreslit beránka.
Takže proč nebyla siesta studována? Protože vymírá. Už ani Španělé svatou siestu nesvětí. Ve veřejném sektoru ji tam v roce 2006 zakázal jejich Ministr pro administrativní záležitosti. (Jo, fakt ho maj’, i když H jako Hacker nebo Humphrey neumějí vyslovit). Dnes už drží siestu jen každý šestý Španěl. No, aspoň je v tom šestka.
Ale možná svítá na lepší zítřky. V Německu od minulého týdne chce siestu zavádět ministr zdravotnictví. Samozřejmě jako reakci na klimatickou změnu. Pokud jsme ekonomicky skutečně 17. spolkovou zemí, a pokud tu na pracovním trhu skutečně nejsou lidi, třeba si siesty vynutí Češi zespoda. Pokud ano, tak hlavně ať se na tom aspoň se šéfovou domluví. Ne že jí to odhlasují. Hasta la siesta, baby.
Takže jestli zrovna jdete do práce, tak hezký den. A pokud v ní zrovna usínáte – tak dobrou.