686 Kč víc dostane důchodce žádající až v lednu. Žádat honem v září se nevyplatí.

Petr Bartoň, 22. září 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 22. září a číslem pro dnešní den je 686.

 

O tolik vyšší důchod bude mít ten nebo ta, kdo se o něj nepřihlásí honem ještě teď, ale až po Novém roce.

 

Když prezident republiky čekal, dokud neodbije půlnoc, a zákon o nových důchodech podepsal až devět hodin po oficiálním začátku měsíce září, tak jsme se až následně dozvěděli, proč nepodepsal hned, jak po něm chtěla vláda. Podle nového zákona se důchody mají počítat až od měsíce následujícího po podpisu. Svým odkladem podpisu až na září tak chtěl zajistit, aby lidé měli ještě do konce září na rozmyšlenou, jak na nové parametry důchodů zareagovat. 

 

A z tohoto pohledu to asi bylo dobře. Za posledních dvou vlád, a zejména za Covidu, se nám tu totiž rozmohl takový nešvar. Nepěkná věc. Nové parametry našich životů, třeba nové daňové sazby, začínají platit už třeba pár hodin po jejich schválení a podepsání. A to nedělá dobrotu pro naši schopnost si něco naplánovat. Jakoby nestačilo, že počasí se také dozvíme maximálně den dva dopředu. A když jsou úřady už zavřené a my si nemůžeme dát žádost o důchod ještě honem před půlnocí po internetu, tak nechceme každý večer u zpráv ještě trnout, kdo na zítřek honem něco prohlasoval. Předpověď počasí ano, předpověď „prohlasí“ ne. 

 

Někdo by mohl říct – a stát to i říká – že přeci připravované parametry jsme znali dopředu. Ale copak si někdo u nás může být jist, že to tak nakonec skutečně projde? A poslední co bychom chtěli je, aby lidi dělali tak zásadní rozhodnutí, jako pověsit práci na hřebík, na základě něčeho, co nakonec mohlo být úplně jinak. Ale stát se samozřejmě bál, že teď v září tím odkladem vznikne nová vlna odcházečů na předčasný důchod, a podle ministra to bude stát rozpočet další 3 miliardy.

 

Kolik lidí se v září honem ještě stihne zdůchodnit, nemůžeme vědět. Fronty jsou, a možná někoho odradí. Ale snad se stát neodmítá zdigitalizovat jenom proto, aby nás od něčeho ještě odrazoval. Zatím ale můžeme udělat to, co chtěl prezident, a vypočítat na datech, co se potenciálně předčasným důchodcům vyplatí. 

 

Tou nejdůležitější zprávou je, že dnes už naštěstí neplatí ta loňská obří divnost, kdy předčasnému důchodci byl nakonec přiznán větší důchod, než kdyby řádně počkal až po Novém roce. Jsme zpátky v normálním světě, kdy žádostem podaným až v lednu bude vždy, bohatým i chudým, přiznán vyšší důchod než kdyby si zažádali honem ještě teď. Dokonce i poté, co započítáme další lednovou valorizaci dnes přiznaných důchodů. Loňská zjevná chyba v systému se již letos neopakuje, i když za ni stále nikdo nenese odpovědnost. 

 

A buďme konkrétní. Člověku s průměrným příjmem bude teď v září přiznán důchod 21 258 Kč. Ten mu další valorizace od ledna zvýší o 360 Kč. Ale pokud si o důchod zažádá až v lednu, bude jej mít rovnou vyšší o ještě dalších – číslo pro dnešní den – 686 korun. Navíc. Nad ten v lednu valorizovaný letošní. A i po dalších valorizacích tak bude mít vyšší důchod až do smrti. Takže počkat do Nového roku se vyplatí, a předčasný odchod ještě teď honem se nevyplatí. 

 

Je tu ale jedna výjimka. Od října budou větší srážky za onu předčasnost důchodu. To je ostatně hlavní cíl nových pravidel, protože český systém motivoval předčasné důchody téměř nejvíc na světě. A Češi toho také využívali mnohem víc než jinde, a nejenom v tom loňském divném roce. U průměrného příjmu může srážka znamenat i více než tisíc korun. Takže těm, kteří z nějakého důvodu musejí odejít na předčasný důchod ještě letos, těm se skutečně vyplatí zažádat si ještě do konce září, než třeba v říjnu. Ale i tak tito lidé nakonec dostanou méně, než kdyby počkali na řádný důchod po Novém roce. Ten bude vždy vyšší. 

 

Takže nakonec by ten extra měsíc nemusel být výrazným extra nákladem pro státní kasu. Pokud se lidi budou rozhodovat podle reálných dat, a ne podle dojmů z loňské divnosti. Ta už se letos neopakuje. 

 

Máme zase o divnost míň. Ale život bude i dál dokazovat, že nám je schopen nějakou divnost naservírovat kdykoli. 

 

A ať už k vám nová divnost přijde později nebo již dnes: Hezký den.

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů