688 542 Kč za Magistra okultních věd a čarodějnictví. Nabídka vpravdě kouzelná. 

Petr Bartoň, 31. října 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu, na Androidu nebo na Googlu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 31. října a číslem pro dnešní den je 688 542.

 

Je tu najednou podzim, stmívá se už okolo páté, a dnes večer budou lítat čarodějnice na koštěti. Aspoň na americkém kontinentě. Koště je evidentně zastaralý a pomalý dopravní prostředek, protože bude trvat přesně půl roku, než na něm pak čarodějnice doletí z amerického Halloweenu na konci října až na naše Čarodějnice na konci dubna. I tak zatím v těchto dnech aspoň navštěvujeme a zkrášlujeme hroby.

 

Zároveň dnes končí první měsíc nového akademického roku na univerzitách, a je třeba začít shánět nové studenty do přijímacích zkoušek na příští rok. Shánět uvnitř generace odchované na Harry Potterovi. I když ta generace ještě nedospěla do dospělosti a vyspělého racionálního světonázoru, alespoň fyzicky dospěla z internátního gymnázia magie do univerzitního věku. A to ve věku, kdy se i dospělí naopak hromadně vracejí do dětství, a bez nějaké té magie ani Hollywood, ani Netflix nenatočí žádný úspěšný seriál. Když mohou poptávku uspokojovat filmaři, proč by ji nemohli uspokojovat i akademici. 

 

Od příštího podzimu tak budete moci na Exeterské univerzitě studovat Magisterský program magie a okultních věd. (Exeter není žádná exotika, ve světovém žebříčku je téměř o 100 příček lepší než 248. Karlova univerzita.) Jeden rok na plný úvazek nebo dva roky na částečný. První takový program na světě. 

 

Někomu může přijít termín „okultní věda“ jako vnitřní protimluv. Ale nesmíme zapomínat, že i do dnešního věku chemie jsme se museli prokousat alchymií, a do astronomie přes astrologii. Z toho pohledu, proč ne? Proč by neměl existovat program studující vliv čarodějnictví na vědu a společnost, jak se slibuje v příbalovém letáku? Vždyť pokud i vy dnes pošlete své děti do školy s nějakými pišingry ve tvaru hejkala, jste sami hodni, aby vás akademici zkoumali. A podle docentky středověké arabské literatury, která celý magisterský program zaštiťuje, bude studium kouzelnictví jakože hodně současné. Jako fakty, ty jo. V jeho jádru prý budou kurzy o britském kolonialismu, feminismu, klimatické změně a proti-rasismu. Tak prosím žádné řeči o „černé“ magii! Tohle je magie všech barev a chutí, magie s přísadou Maggi!

 

Je tak téměř rouhání, nyní toto magické rozjímání o magii narušovat něčím tak nemagickým a racionálním, jako je číslo pro dnešní den. Ale tady je: Za celý kurz zaplatíte v přepočtu 688.542,- Kč. Ha! Vidíte, malověrní? 42ka coby odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec, nám magicky pronikla až sem! A pak že kouzla neexistují…

 

Ale teď vážně, a vážně racionálně. Pokud se na trhu platících studentů uživí univerzitní program magistrů čarodějnictví, vyčarujte jediný argument, proč by neměl existovat. Tím samozřejmě neříkáme, že by neměly existovat univerzitní obory, jejichž absolventi se na trhu ve vystudovaném oboru neuživí. V informacích se topíme, příští generace se bude muset na univerzitách naučit kvalitní práci se zdroji těch informací, a pak už tolik nezáleží, na jakém konkrétním tématu se to naučí. 

 

To jen super-divná česká akreditační komise zkoumá, kolik studentů zůstane ve vystudovaném oboru v pátém roce po studiu. A nezůstání v oboru bere jako znamení nekvality, ne kvality, že vás studium dokázalo připravit i pro jiná zaměstnání. Zaměstnavatelé dokážou racionálně posoudit, jak kvalitně vás magisterský program vybavil dovednostmi. 

 

Cenovka 688 tisíc korun tak nakonec nutí budoucí čarodějnice a čarodějníky z Exeteru projevit paradoxně vysokou dávku racionality při rozhodování, jestli do černokněžnického diplomu zainvestovat. To naopak české diplomy zdarma vedou k čisté magii při rozhodování o tom, co budete studovat, když nám studia platí svými daněmi i mnohem chudší lidé.

 

A tak, když máme ten zvláštní den, dovolte na závěr netradičně i malou osobní doušku.  I já jsem kdysi chtěl vést nějakou diplomku, která by zkoumala, jestli to byly právě přežitky magie a okultismu, které na trhu plyšových zvířátek způsobily absenci jednoho z pěti základních hospodářských zvířat lidstva. Snad tím, že koza byla historicky spojována s Ďáblem. Ale mně bylo jedno, jestli by byla bílá nebo černá, jaké pohlaví si sebeidentifikovala, jaké produkovala emise, a jestli kolonizovala ostatní zvířata na Zvířecí farmě. Prostě i na tomto se dají objevit nové věci o našem chování. A to i na úrovni „pouhé“ diplomky nějakého magisterského programu. 

 

Kéž dnes něco nového objevíte i vy. Ať už to bude magické nebo pragmatické. 

 

Když si lidé magistra na kouzla platí,
je to divný. Leč, starýho kozla platný.

 

Hezký den. 

Odebírejte naše další newslettery

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.