88,8 % českých mužů pracuje. Poprvé to není nejvíc v EU.

Petr Bartoň, 18. září 2023

(Tento newsletter můžete také odebírat jako audio podcast. Prihlašte si jej do své aplikace na Applu nebo na Androidu. Můžete si tam také poslechnout tuto epizodu.)

Krásné ráno. Dnes je 18. září a číslem pro dnešní den je 88,8 %.

 

Tolik mužů má v Česku nějaké zaměstnání. Tedy podle v pátek zveřejněných dat Eurostatu o  zaměstnanosti v druhém čtvrtletí letošního roku. Počítáme samozřejmě jakýkoli druh zaměstnání, nejsou to jen „zaměstnanci“ podle českého práva. A hlavně – není to logicky ze všech mužů jakéhokoli věku, jen z těch, u kterých Eurostat nějakou ekonomickou aktivitu očekává, tedy ve věku 20-64 let. 

 

Jediný důvod, proč použít data Eurostatu, je pro srovnání s ostatními unijními zeměmi podle jednotné definice míry zaměstnanosti. Takže, je 88,8 % na Evropu hodně nebo málo?

 

Česko bývá běžně zemí s největší zaměstnaností mužů v celé Unii. Před Covidem i po. Ale pozor. Nyní poprvé od roku 2015 nás předběhla Malta. A nemůžeme jednoduše říct, že to je jen výsledek letní sezóny cestovního ruchu na Maltě. Jedná se totiž o sezónně očištěná data, která léto již berou v potaz. Maximálně bychom mohli říct, že letos byl nástup letní sezóny na Maltě silnější než v minulosti, a proto to očištění o historický efekt maltézských letních ruchů letos nestačilo na udržení Malty na věčném druhém místě za Českem. 

 

Možná se Malta svezla na záplavě turistů do Itálie, o kterém již od pozdního jara přes celé léto píší světová média. Nejde přitom ani tak o evropské jako spíše o americké turisty jedoucí na vlně silného dolaru. A musíme dodat, že v Itálii samotné se podobný mimořádný nárůst zaměstnanosti na začátku letošního léta nekonal. Ale to asi není překvapivé, Itálie na rozdíl od Malty dělá i spoustu jiných věcí než turismus. Ale zajímavý je snad už samotný fakt, že se mezi Česko a Maltu na prvních dvou příčkách za posledních 8 let nikdo jiný nedostal.

 

Na nejvyšší zaměstnanost mužů v Unii jsme dospěli ještě před touto osmiletou podobností s Maltou, někdy v roce 2014. Tehdy jsme zaměstnaností mužů převýšili Nizozemce, kteří předtím dlouhá léta okupovali první dvě příčky spolu se Švédy tak, jako my teď s Malťany posledních 8 let. A právě Nizozemci se Švédy jsou dál zeměmi s nejvyšší zaměstnaností celkovou, mužů a žen. S těmito třemi jmenovanými zeměmi zůstáváme ve čtveřici nejzaměstnanějších zemí, jen v některých čtvrtletích nás na pátou pozici odsune Estonsko. 

 

A tím se dostáváme k české divnosti:

  • Žen pracuje více než kdykoli předtím. V jedné z prvních SníDaní jsme 3. července hovořili o tom, že poprvé v dějinách dosáhla zaměstnanost českých žen 70 %.
  • I zaměstnanost mužů se zvýšila téměř o půldruhého procenta oproti předCovidu.
  • Celkově máme jednu z největších zaměstnaností a nejmenších nezaměstnaností.

A přesto jako jediní v Evropě nerosteme v hospodářském výkonu. 

 

Jedna věc je ohánět se naší nízkou nezaměstnaností. Fajn. To je určitě dobrá zpráva o naší ekonomice. Ale o to spíše bychom teď, se stále plnou zaměstnaností, měli růst více než ostatní, když už ne více než my v minulosti. Pokud v ekonomice zaměstnávající na plný kotel, a nejvíce v Evropě, dosáhneme přinejlepším na pouze nulový růst, co bude, až se začne transformovat český průmysl, ať už kvůli krátkodobému nachlazení Německa, nebo kvůli dlouhodobé provázanosti se spalovacími motory?

 

Takže co se v pátečních datech zdálo jako dobrá zpráva o mužské i ženské zaměstnanosti nakonec trochu bledne. Ale zkusme vyšťárat aspoň něco jednoznačně pozitivního. V kategorii 15-24letých máme naopak jednu z nejnižších zaměstnaností v Evropě. S pouhou čtvrtinou lidí v nějaké práci jsme osmí od konce. A na rozdíl od jižních zemí, které sužuje nezaměstnanost těchto mladých, u nás tato nízká zaměstnanost souvisí s tím, že máme jeden z nejmenších podílů lidí s pouze základním vzděláním. Většina žáků právě v těchto 10 letech po základce u nás pokračuje dál v nějakém vzdělávání. Oproti tomu v sousedním Německu i Rakousku už více než polovina pracuje. Víc než dvakrát tolik, co u nás.

 

Ale vlastně, když i s takto delším vzděláváním nejsme schopni ekonomicky růst, co to vlastně říká o tom vzdělávání a jeho připravování na ekonomické proměny?

 

No, raději toho nechme. 

 

Ať už vás dnešek zaměstná hodně nebo málo, mějte hezký den.  

Odebírejte naše další newslettery

 


odhlásit z odběru těchto e-mailů