DONE

Nula: Česká ekonomika neroste.
Ale aspoň se už nesmrskává.

Petr Bartoň, 29. června 2023

Krásné ráno.
Dnes je 9.června a číslem dnešního dne je nula.

Ne snad proto, že by to bylo Nulté vydání SníDaně, každodenního ranního zpravodaje o tom, co nového jsme se z dat dozvěděli o fungování světa kolem nás. Půjde nejen o sdělení té informace, ale hlavně o to, co nám to vlastně říká mezi řádky. A kam to směřuje.

 

Statistika nuda je, to se zpívá, ale data zkusím, jak jen budu moci, odnudit. A proč sníDANĚ? Proč ten důraz na daně? Ne, nebojte se, nebude to primárně o daních. I když podle ekonomů jsou v životě jediné dvě jistoty: smrt, a daně. Ale my tu ty daně "sníme", proto SNÍ daně. Protože daně jsou vždycky jenom takový přílepek na tu vlastní hodnotu daněné věci. Nám tu půjde o tu podstatu.

 

Tak nyní zpátky k té dnešní nule. Ta je "číslem pro dnešní den" čistě proto, že včera Eurostat potvrdil, že česká ekonomika neroste. Nula. To je špatná i dobrá zpráva. Špatná proto, že téměř měsíc jsme si mysleli, že ekonomika roste. První odhad růstu české ekonomiky za první čtvrtletí hovořil o růstu o jednu desetinku procenta. To je sice vůbec nejnižší naměřitelný růst, ale pořád růst. Dobrá zpráva je to ale proto, že alespoň máme potvrzeno, že se česká ekonomika přestala smrskávat. To totiž dělala po celou druhou polovinu loňského roku. A vysloužila si tak onu zlověstnou visačku, že je hospodářsví v recesi.

 

A teď kontext. Proč na nule záleží? Vždyť byl ten růst upraven o pouhou desetinku, tak jakýpak copak? To je jako by, v dobách předcovidových, staťák oznámil, že růst nebyl 2,5 nýbrž 2,4. Pokud by vás něco takového zaujalo, možná si nalezněte nějakého koníčka.

 

Ale kolem té nuly je každá desetinka mnohem mocnější. Nejen psychologicky. Všichni investoři, a potažmo všichni podnikatelé, nějak modelují budoucnost. No a když dáte do modelu vývoj ekonomiky nula, tak se prostě ten model nikam nepohne. Kdežto už při jedné desetince by vám model rostl. To je to, proč je ekonomika, včetně burz a jiných trhů, tolik citlivá na to, jestli něco roste nebo klesá. Nebo je na nule.

 

Zahraniční investoři toto číslo samozřejmě také sledují. Čistě finanční investory bude asi spíše zajímat česká úroková sazba, ale investory do reálných věcí sledují hlavně jak ekonomika roste.

 

A jak tedy na tom jsme, v porovnání se zahraničím? Tou nulou za první kvartál jsme klesli na devátou nejhorší příčku Evropské unie. Osm ekonomik mělo mínus, tedy se smrskávalo. Včetně Německa: mínus 0,3. To znamená v přepočtu na celý rok smrsknutí o více než jedno procento. Navíc to je druhé čtvrtletí smrskávání, takže oficiálně je Německo nyní v recesi.

 

A tento samotný fakt o Německu může mít také vliv zpátky na českou ekonomiku. O její provázanosti s Německem se ve světě ví. A v důsledku Německa tak nyní svět čeká nižší růst i od Česka. Nižší růst znamená, že vysoké české úrokové sazby začnou klesat dříve, než jsme si do včerejška mysleli. A to je zase dobrá i špatná zpráva. Jako tolikrát v ekonomii.

 

Dobrá zpráva je to pro investory a všechny zadlužené, včetně hypotékařů. Špatná zpráva je to pro ty, co zanedlouho vyrazí na letní dovolené do zahraničí. Nižší úroky sníží zájem o korunu, a ta oslabí. A tak to kafe v Itálii Čechům zdraží.

 

Tak si teď dejte ranní kávu tady českou, pokud jste tak ještě neučinili, a naslyšenou v pondělí. Hezký víkend

 

Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde.